Czy schizofrenia jest dziedziczna?

  • Udostępnij To
James Martinez

Słyszenie głosów, inne postrzeganie świata czy unikanie interakcji społecznych to tylko niektóre z nich. objawy schizofrenii poważne zaburzenie psychiczne, które obecnie dotyka 24 miliony ludzi według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia.

Schizofrenia, która pochodzi z języka greckiego skhizo (split) i phren (umysł), zmienia sposób, w jaki cierpi, myśli, czuje i zachowuje się Jeden z lęków doświadczanych przez osoby cierpiące na schizofrenię lub ich krewnych związany jest z ideą czy schizofrenia jest chorobą dziedziczną. Właśnie o tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Czy schizofrenia jest dziedziczna czy nabyta?

The utrata kontaktu z rzeczywistością który jest jednym z przejawów schizofrenii, prowadzi do pojawienie się negatywnych emocji Życie w tym ciągłym stanie wpływa nie tylko na daną osobę, ale także na jej otoczenie.

I nie chodzi tylko o frustracja które niesie ze sobą choroba, ale także wina aby zakłócić życie bliskich i że jeśli są dzieci, mogą być w stanie przyszły rozwój choroby Czy schizofrenia jest dziedziczna i czy występuje rodzinnie? genetyka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na ten stan!

Środowisko: czynnik wywołujący schizofrenię

The połączenie czynnika genetycznego ze środowiskiem, w którym dana osoba się rozwija, jak również przeżyte doświadczenia Życie w środowisku, które nie jest miejscem do życia, odgrywa ważną rolę w rozwoju schizofrenii. sytuacja ubóstwa lub w sposób ciągły stres , strach o niebezpieczeństwo , zwiększyć szanse Istnieje również ryzyko, jeśli przed urodzeniem był narażony na wirusy lub problemy żywieniowe.

Kształt mózgu i jego działanie

The mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele, a według niektórych badań osoby ze schizofrenią mogą mieć niektóre obszary mózgu o różnych rozmiarach.

Te różnice w strukturze mózgu mogą występować nawet przed urodzeniem Faktem jest, że w czasie ciąży, przyszłe dziecko przechodzi złożony proces Dlatego możliwe jest, że w tym czasie mogą pojawić się różnice w mózgu.

Komunikacja między neuronami

Jak skomplikowany jest mózg! sieci umożliwiające wysyłanie wiadomości Sieci te są określane jako neurony ale żeby mogli komunikować się i wysyłać do siebie wiadomości muszą istnieć neuroprzekaźniki .

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne które są ściśle powiązane z schizofrenia Jeśli istnieje zmiana poziomu dwóch najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu, dopamina i serotonina może pojawić się schizofrenia.

Powikłania ciąży i porodu

A przedwczesny poród niska masa urodzeniowa, niska masa urodzeniowa lub uduszenie niemowląt podczas porodu są jednymi z najczęstszych zagrożenia które mogą w subtelny sposób zmieniać rozwój mózgu i początek schizofrenii w pewnym momencie.

Czy schizofrenia jest dziedziczona z rodzica na dziecko, tak czy nie?

The genetyka bada, w jaki sposób niektóre cechy Tak więc możliwe jest, że dana osoba ma oczy po matce, ale włosy po ojcu. Ale genetyka idzie jeszcze dalej: możliwe jest, aby dziedziczenie cech dziadków, pradziadków i innych krewnych.

To samo dotyczy schizofrenia ale nie jest to złota zasada. Nie ma określonego genu które spowodowałyby, że ktoś cierpiałby na to poważne zaburzenie psychiczne, ale istnieje kilka genów, które zwiększają szanse tego wydarzenia.

Terapia poprawia jakość życia

Porozmawiaj z Buencoco! Zdjęcie Neosiam (Pexels)

Czy schizofrenia paranoidalna jest dziedziczna - mit czy fakt?

Jeden z rodzaje schizofrenii jest paranoik Osoba cierpiąca uważa, że jest obserwowany, prześladowany o czuje kompleks wielkości Może to być nawet mieszanka tych trzech emocji.

Jak wspomniano powyżej, schizofrenia jest czasami dziedziczna Ale to, że ktoś w rodzinie ma tę chorobę, nie oznacza, że inni też ją mają.

Czy schizofrenia jest dziedziczona z matki na dziecko? Nie ma określonego genu ale inny kombinacje który może wygenerować tylko pewną podatność Posiadanie takiej mieszanki genów nie oznacza, że u kogoś rozwinie się schizofrenia. Dlaczego mówi się, że schizofrenia jest tylko częściowo dziedziczna ?

Różne badania w bliźnięta jednojajowe którzy mają te same geny, Wiadomo, że jeśli u jednego z nich rozwinie się schizofrenia, drugi będzie miał kurs 1 do 2 W przypadku tego drugiego, ryzyko cierpienia z tego powodu, nawet jeśli mieszkają osobno. bliźnięta jednojajowe kurs zmienia się z 1 na 8.

Wśród bliźniąt ryzyko jest wyższe, co nie ma miejsca w przypadku pozostałych członków rodziny, gdzie ryzyko jest wyższe dla bliźniąt niż dla reszty rodziny. Statystyki pokazują, że istnieje 1 do 100 szans cierpiących na tę chorobę.

Schizofrenia w rodzinie: szanse na dziedziczenie

Skomentowaliśmy już, że schizofrenia nie ma określonego genu Jednakże, jeśli w rodzinie jest sprawa, to zupełnie normalne, że pojawia się wiele pytań, na przykład, czy schizofrenia jest dziedziczna z dziadków na wnuki i jakie są szanse na rozwój choroby w przyszłości.

Posiadanie lub posiadanie dziadka z schizofrenia nie jest równoznaczne z wystąpieniem choroby u ich wnuków, mimo że jest to czynnik decydujący Osoba bez historii rodzinnej ma tylko 1% szans Liczby te wzrastają, gdy w rodzinie są przypadki, a ponadto odsetki te różnią się w zależności od rodzaju rodziny. pokrewieństwo .

Jeśli chodzi o rodzice lub pasierbowie szanse będą 6% podczas gdy zdiagnozowano brata wtedy ten procent wzrasta trzy punkty Czy schizofrenia jest dziedziczona z wujków na siostrzeńców i siostrzenice? W przypadku tych nieco bardziej odległych krewnych Liczby spadły między wujami, ciotkami, stryjami i pierwszymi kuzynami, tylko istnieje 2% szansy Odsetek ten jest zwielokrotniony, gdy zdiagnozowano siostrzeńca lub siostrzenicę.

Zdjęcie autorstwa Cottonbro Studio (Pexels)

Uważaj na wyzwalacze schizofrenii!

Jak już zauważyliśmy, istnieją czynniki (genetyka, problemy przy urodzeniu, kształt mózgu itp.), które sprawiają, że ktoś bardziej prawdopodobne Istnieje jednak również ryzyko schizofrenii. wyzwalacze które sprawiają, że ci, którzy już są wrażliwy Choroba ostatecznie rozwinie się w pełnoobjawową chorobę.

Niestety, te wyzwalacze są na porządku dziennym. Tutaj znajdujemy stres jeden z najbardziej rozpowszechnionych warunków naszych czasów i taki, który może demonstrować Osoby ze schizofrenią mogą mieć trudności z wyrażaniem i postrzeganiem emocji, więc wykazują również dysfunkcje emocjonalne i często doświadczają negatywnego nastroju, który może trwale i dysfunkcyjnie zmieniać ich nastrój (niektóre badania wykazały silną korelację między schizofrenią a zaburzeniami nastroju).(np. zaburzenia nastroju, z których oba charakteryzują się obecnością psychozy).

The stresujące sytuacje które zwiększają szanse na aktywację mieszanki genów schizofrenii są pojedynek w utrata pracy lub domu w rozwód lub koniec związek miłosny i sytuacje takie jak Przemoc fizyczna, seksualna lub emocjonalna .

Zużycie niektórych substancje odurzające Wpływ narkotyków, takich jak marihuana, jest również czynnikiem wyzwalającym. konopie indyjskie w kokaina w LSD lub amfetaminy Na przykład kokaina i amfetamina wywołują niektóre objawy schizofrenii u osób, które są na nią podatne. epizody psychotyczne .

Wnioski

Podsumowując i odpowiadając na pytanie, czy schizofrenia jest chorobą dziedziczną, koktajl genów, które mogą powodować rozwój schizofrenii to nieunikniony W każdym przypadku, gdy zaburzenie zostanie zdiagnozowane, wczesne leczenie może pomóc kontrolować objawy, zanim rozwiną się poważniejsze długoterminowe powikłania.

To, co możesz zrobić, to praca nad nauką regulowania negatywnych emocji i zachowań które wywołują chorobę i które, co więcej, są bardzo obecne w życiu codziennym.

Chodzenie do psychologa aby ci pomóc radzenie sobie ze stresem lub lękiem aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie i zdrowe odżywianie oraz unikanie stosowania szkodliwych substancji może przyczynić się do tego, że schizofrenia się nie rozwinie.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.