Młodzi dorośli: przejście od nastolatka do dorosłego

 • Udostępnij To
James Martinez

Przejście od okresu dojrzewania do dorosłości zmieniło się w ostatnich latach ze względu na połączenie czynników ekonomicznych, społecznych i psychologicznych. Doprowadziło to do zidentyfikowania kolejny etap w cyklu życia osób: "lista">

 • Długi okres szkolenia akademickiego.
 • Niepewność zatrudnienia.
 • Ekonomiczne przeszkody na drodze do niezależności.
 • Te czynniki społeczne powodują, że młodzi dorośli opóźniają opuszczenie jednostki rodzinnej.

  Czynniki psychologiczne

  Istnieją również aspekty psychologiczne, które wydłużają przejście od okresu dojrzewania do dorosłości. Jednym z nich jest przejście teoretyzowane przez psychiatra i psychoterapeuta Gustavo Pietropolli Charmet Ten psycholog mówi o tradycyjna znormalizowana rodzina i "kochająca rodzina". .

  Tradycyjna rodzina koncentrowała się głównie na przekazywaniu wartości i była zorientowana na nauczanie zasad, w których cel edukacyjny był nadrzędny. Często odbywało się to w mniej lub bardziej autorytarny sposób i mogło stworzyć konfliktowy klimat w rodzinie, dlatego młody dorosły próbował się wyemancypować. Poprzez ten bunt i konflikt młodzi dorośliwytworzyła również ich tożsamość i niezależność.

  Dziś natomiast dominuje typ rodziny określany jako "afektywny", w którym głównym zadaniem nie jest już próba przekazania i narzucenia dzieciom systemu wartości, ale promowanie uczuć i wychowywanie szczęśliwych dzieci.

  Zdjęcie Ashford Marx

  Opozycja i konflikt

  W tych ramach, nawet jeśli zasady i ograniczenia zostały ustalone dla nastolatka, aspiracją rodziców jest bycie posłusznym przez ich dzieci z miłości, a nie ze strachu przed sankcjami, które ponadto mogłyby w pewien sposób zerwać więź emocjonalną. Prowadzi to do niższego poziomu konfliktu rodzinnego (choć część konfliktu ma charakter fizjologiczny) i mniejszego sprzeciwu wobec dorosłych w rodzinie (choć część konfliktu ma charakter fizjologiczny) i mniejszego sprzeciwu wobec dorosłych w rodzinie.odniesienie.

  Opozycja i konflikt między dziećmi i rodzicami są jednak funkcjonalne we wspieraniu tych procesów separacyjnych, które pozwalają nastolatkowi tworzyć własną tożsamość w odrębny i autonomiczny sposób.

  W dzisiejszych czasach dzieci często dorastają w centrum uwagi rodziców (a u niektórych z nich rozwija się "syndrom cesarza"), w klimacie niskiego poziomu konfliktu. Dlatego też dzieci te mogą mieć większe trudności z wykonywaniem zadań związanych z separacją-indywiduacją (w niektórych przypadkach rozwija się więź, któraW konsekwencji tożsamość osobista rozwija się z trudem i pojawia się zwątpienie w siebie, co prowadzi do przedłużającego się okresu dojrzewania i niezdolności do podjęcia dorosłych obowiązków.

  Ponadto obecny model edukacyjny często koncentruje się na promowaniu zbyt wysokich ideałów, co prowadzi nastolatków do tworzenia nieautentycznych tożsamości kosztem prób spełnienia oczekiwań innych. Ta delikatna faza przejściowa cyklu życia może stać się nieubłaganym wyzwaniem dla młodych ludzi, wieczną rywalizacją o aspiracje.nieosiągalne.

  Szukasz pomocy? Twój psycholog za kliknięciem przycisku

  Wypełnij kwestionariusz Zdjęcie autorstwa Rodnae Productions (Pexels)

  Trudności psychologiczne

  Ta faza cyklu życia niesie ze sobą pewne szczególne wyzwania dla dobrostanu psychicznego. W szczególności zaburzenia lękowe, spowodowane zaburzeniami lękowymi, stają się coraz bardziej powszechne:

  • Zamieszanie i niestabilność związane z rozwojem tożsamości osobistej.
  • Poczucie niepewności co do własnych umiejętności i zasobów.

  Trudności w kształtowaniu własnej tożsamości i osiąganiu niezależności od rodziny rodzicielskiej często prowadzą również do zaburzeń nastroju i dolegliwości psychosomatycznych. Młodzi dorośli często doświadczają sytuacji głębokiego dyskomfortu i blokady rozwojowej, co odbija się na ich codziennym życiu, powodując różne trudności, np:

  • Niemożność zdobycia wyższego wykształcenia.
  • Trudność w określeniu własnego celu zawodowego.
  • Trudności w relacjach i partnerstwie.

  Czy przechodzisz przez ten etap życia?

  Jeśli przechodzisz przez fazę młodego dorosłego i napotkałeś trudności, o których wspomnieliśmy, możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Wyzwania, przed którymi stoisz, mogą sprawdzić twoje samopoczucie psychiczne i wpłynąć na twoje codzienne życie. Udanie się do psychologa może pomóc ci odzyskać dobre samopoczucie i przezwyciężyć ten blok rozwojowy.

  James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.