Efekt Mandeli: fałszywe wspomnienia

 • Udostępnij To
James Martinez

Czym jest efekt Mandeli?

W dziedzinie psychologii, chociaż nie można mówić o prawdziwym syndromie Mandeli, efekt ten jest opisywany jako zjawisko, w którym na podstawie deficyt pamięci Mózg ma tendencję do uciekania się do wiarygodnych wyjaśnień (aż do przekonania samego siebie o czymś, co nie jest prawdą), aby nie pozostawiać pytań lub luźnych końców w wyjaśnieniu zdarzenia.

A fałszywa pamięć zwany również zmowa W psychologii jest to pamięć wywodząca się z produkcji lub nawet z częściowych wspomnień. Efekt Mandeli można również tworzyć poprzez strukturyzację fragmentów doświadczenia, które są ponownie łączone w jednolitą pamięć.

Nazwa efektu Mandeli pochodzi od incydentu, który przydarzył się w 2009 roku pisarce Fionie Broome. Podczas konferencji poświęconej śmierci Nelsona Mandeli, była ona przekonana, że zmarł on w więzieniu w latach 80-tych, podczas gdy w rzeczywistości Mandela przeżył uwięzienie. Broome była jednak pewna swoich wspomnień o śmierci byłego prezydenta RPA, przypominając sobie, że zmarł on w więzieniu w latach 80-tych.dzielone z innymi i wzbogacone o pamięć dokładnych szczegółów.

Z biegiem czasu efekt Mandeli stał się również źródłem badań i artystycznej ciekawości, do tego stopnia, że w 2019 roku powstał nowy film. Efekt Mandeli To właśnie efekt Mandeli jest inspiracją dla fabuły science fiction, w której główny bohater, po śmierci swojej młodej córki, ma obsesję na punkcie osobistych wspomnień, które wydają się nie pasować do relacji dokumentalnych.

Fałszywe wspomnienia: 5 przykładów efektu Mandeli

W naszym codziennym życiu jest wiele przykładów wpływu imienia Nelsona Mandeli. Oto niektóre z najbardziej znanych:

 • Pamiętasz mężczyznę na pudełku gry Monopoly? Wiele osób pamięta, że ta postać nosi monokl, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
 • Słynne "w-embed"> Królewny Śnieżki;

  Czy potrzebujesz pomocy psychologicznej?

  Porozmawiaj z Buencoco!

  Próby wyjaśnienia efektu Mandeli

  Próba wyjaśnienia tego zjawiska wywołała wiele dyskusji i istnieje kilka teorii, w tym jedna autorstwa Maxa Loughana związana z eksperymentami CERN i hipotezą wszechświatów równoległych. Teoria To brzmi fascynująco, nie jest poparta żadnymi dowodami naukowymi.

  Efekt Mandeli w psychologii i psychiatrii

  Jak wspomniano powyżej, Efekt Mandeli leży u podstaw zniekształcenia pamięci, które prowadzi do zapamiętywania wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca. tworząc syndrom fałszywej pamięci.

  Zjawisko to znajduje wiarygodne wyjaśnienia w dziedzinie psychologii, chociaż nawet w tej dziedzinie nie ma ostatecznych wyjaśnień tego zjawiska. Jak wspomniano powyżej, efekt Mandeli może być spowodowany błędami w ponownym przetwarzaniu wspomnień, procesem, w którym umysł ma tendencję do wstawiania brakujących informacji w następujący sposób:

  • Rzeczy, które są dopuszczalnie prawdziwe lub uważane za prawdziwe przez sugestię.
  • Informacje przeczytane lub zasłyszane, które wydają się możliwe, np. spiski.
  Zdjęcie Pixabay

  Zmowa i jej przyczyny

  The spiski w psychologii, opisywać fałszywe wspomnienia -wynikający z problemu z odzyskiwaniem danych-. których pacjent nie jest świadomy Istnieją różne rodzaje konfabulacji, z których niektóre są częstymi objawami niektórych chorób psychiatrycznych i neurologicznych, takich jak zespół Korsakoffa lub choroba Alzheimera. Chora osoba wypełnia luki w pamięci fantastycznymi i zmiennymi wynalazkami lub nieumyślnie przekształca treść wspomnienia, aby uczynić je bardziej żywym.własnej pamięci.

  Ludzki umysł, próbując wypełnić luki w pamięci, ucieka się do wiarygodnych pomysłów, mylonych z prawdziwymi faktami, aby zainstalować fałszywe wspomnienia w pamięci. intuicjonistyczna teoria pamięci ( fussy trace) opiera się na fakcie, że nasza pamięć rejestruje wszystkie szczegóły i znaczenie wydarzenia W momencie, gdy znaczenie czegoś, co nigdy się nie wydarzyło, pokrywa się z prawdziwym doświadczeniem, powstaje fałszywe wspomnienie.

  Dlatego na poziomie psychologicznym najbardziej realistycznym wyjaśnieniem wydaje się być to, że efekt Mandeli może być wynikiem deficytu pamięci i że ten błąd może zostać uzupełniony poprzez strukturyzację wspomnień za pomocą fragmentów innych wspomnień lub informacji, które niekoniecznie są prawdziwe. Mechanizm konfabulacji jest badany w psychiatrii i neuropsychologii oraz w psychologii.można zastosować do niektórych patologii.

  Przypadki demencji, amnezji lub poważnych urazów, na przykład, zostałyby potwierdzone przez konfabulację. Jest to rodzaj indukowanej rekonstrukcji, która jest tworzona naturalnie wyłącznie w celu wypełnienia luk. Wykorzystany materiał jest niczym więcej niż najbardziej prawdopodobną sekwencją wydarzeń lub najbardziej oczywistym wyjaśnieniem.

  Konfabulacja: podejście psychologii społecznej

  Niektóre badania z zakresu psychologii społecznej wiążą efekt Mandeli z koncepcją pamięci zbiorowej: fałszywe wspomnienia byłyby zatem powiązane z interpretacją rzeczywistości zapośredniczoną przez powszechne nastroje, interpretacją, która czasami woli podążać za tym, co myślą masy lub jak postrzegają i przetwarzają informacje.

  Nasza pamięć nie jest w stu procentach niezawodna, więc czasami wolimy trzymać się i odpowiadać na kwestie, o których nie mamy wiedzy, tak jak zareagowałaby większość społeczności, a czasami kończymy przekonując się o czymś, zamiast dowiedzieć się prawdy.

  Efekt Mandeli i terapia psychologiczna

  Chociaż zjawisko to nie odpowiada żadnej klasyfikacji diagnostycznej, cechy charakterystyczne efektu Mandeli, zwłaszcza w połączeniu z traumami lub zaburzeniami, mogą powodować ogromne cierpienie: wstyd i strach przed utratą kontroli nad sobą i swoją pamięcią mogą towarzyszyć doświadczeniom samotności.

  W terapii fałszywe wspomnienia są również spotykane w innych przypadkach, takich jak gaslighting W innych przypadkach fałszywe wspomnienia mogą być generowane w wyniku działania narkotyków na mózg, na przykład długotrwałego nadużywania marihuany. Oto kilka przykładów, kiedy wizyta u psychologa i zadbanie o siebie może być dobrym rozwiązaniem, aby wyleczyć problem, zanim się pogorszy. Wizyta u psychologaterapia, np. z psychologiem online, pomoże Ci w następujących kwestiach:

  • Rozpoznawanie fałszywych wspomnień.
  • Zrozumienie jego przyczyn.
  • Uświadomienie pewnych ukrytych mechanizmów i praca nad ewentualnym poczuciem nieadekwatności i samoakceptacji.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.