Zaburzenie osobowości borderline: przyczyny, objawy i leczenie

 • Udostępnij To
James Martinez

W tej podróży, jaką jest życie, są ludzie, którzy wydają się przechodzić przez nią na emocjonalnej kolejce górskiej: ekstremalne reakcje, chaotyczne relacje międzyludzkie, impulsywność, niestabilność emocjonalna, problemy z tożsamością... Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie prowokuje zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) Zaburzenie to okazało się bardzo atrakcyjnym tematem dla literatury i filmu, tworząc historie, które czasami są przesadzone lub doprowadzone do absolutnej skrajności z rzekomymi postaciami z zaburzeniem osobowości borderline.

Ale, Czym jest zaburzenie osobowości borderline? Jakie są jej objawy i wpływ na codzienne życie osób, które na nią cierpią? Jak wygląda osoba z zaburzeniem osobowości typu borderline?

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania, a także inne wątpliwości, które pojawiają się w związku z Jak zdiagnozować zaburzenie osobowości borderline? Możliwe zabiegi ich przyczyny y konsekwencje zaburzenia osobowości typu borderline.

Czym jest zaburzenie osobowości typu borderline?

Można powiedzieć, że historia zaburzenia osobowości borderline sięga 1884 roku. Dlaczego nazywa się to zaburzeniem osobowości borderline? Termin ten zmieniał się, jak zobaczymy.

Zaburzenie osobowości typu borderline również e s znany pod nazwą borderline Termin borderline powstał w psychiatrii, aby opisać ludzi, którzy wydają się być w "w-richtext-figure-type-image w-richtext-align-fullwidth"> Zdjęcie Pixabay

Skąd mam wiedzieć, czy cierpię na zaburzenie osobowości typu borderline?

Chociaż będziemy rozmawiać o objawy BPD Osoby z borderline często wykazują pewne charakterystyczne oznaki i zachowania. Przyjrzyjmy się kryteriom DSM-5 oraz z czego się składa zaburzenie osobowości typu borderline:

 • Tendencja do skrajności (brak kompromisu).
 • Niestabilność emocjonalna (tendencja do szybkiej zmiany stanu emocjonalnego).
 • Rozmyta tożsamość (nie wiedzą, czego chcą i nie potrafią zdefiniować siebie poprzez to, kim są lub co lubią).
 • Ciągłe uczucie pustki (osoby z wysoką nadwrażliwością).
 • Doświadczenie nuda lub apatia nie rozumiejąc dlaczego.
 • Zachowania samobójcze lub autodestrukcyjne (w najcięższych przypadkach).
 • Zachowania mające na celu uniknięcie zaniedbania prawdziwe lub wyimaginowane.
 • Niestabilne relacje interpersonalne .
 • Impulsywne zachowanie .
 • Trudności z kontrolowaniem gniewu .

Oprócz tych objawów, w niektórych przypadkach występują również następujące objawy przejściowe myśli paranoiczne Paranoicznym ideacjom w zaburzeniu borderline mogą czasami towarzyszyć objawy dysocjacji, takie jak depersonalizacja i derealizacja w pewnych okresach stresu.

W przypadkach, w których symptomatologia jest kwalifikowana jako ciężka i występują umiarkowane lub ciężkie zaburzenia funkcji poznawczych, należy Zaburzenie osobowości typu borderline może powodować pewien stopień niepełnosprawności. W zawodach wiążących się z ryzykiem lub odpowiedzialnością wobec osób trzecich, niezdolność do pracy może zostać uznana.

Jak zdiagnozować zaburzenie osobowości borderline?

Niektóre z test na zaburzenie osobowości borderline :

 • Wywiad diagnostyczny DSM-IV dotyczący zaburzeń osobowości (DIPD-IV).
 • Międzynarodowe badanie zaburzeń osobowości (IPDE).
 • Program oceny osobowości (PAS).
 • Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI).

Należy pamiętać, że nawet jeśli ktoś identyfikuje się z jednym z tych zachowań, kryteria diagnostyczne zaburzenia osobowości borderline muszą zostać ustalone przez specjalistę ds. zdrowia psychicznego. Ponadto, aby dokonać oceny pod kątem zaburzenia osobowości borderline, dana osoba musi podlegać temu stabilnemu wzorcowi dysfunkcyjnych zachowań w czasie.

Zdjęcie Pixabay

Kogo dotyczy zaburzenie osobowości typu borderline?

Według hiszpańskich badań, częstość występowania zaburzenia osobowości typu borderline wynosi ok. od 1,4% do 5,9% populacji Inne istotne dane dotyczące osób z zaburzeniem osobowości typu borderline pochodzą ze szpitala Vall d'Hebron, w którym stwierdzono, że częstość występowania zaburzenia osobowości typu borderline u nastolatków wynosi od 0,7 do 2,7% w zależności od płci, Niektórzy uważają, że zaburzenie borderline występuje częściej u kobiet. Szpital twierdzi jednak, że, często Zaburzenie osobowości typu borderline u mężczyzn niezdiagnozowany i jest mylony z innymi zaburzeniami, dlatego uważa się go za nie ma prawdziwej różnicy między płciami. Ponadto kobiety częściej szukają pomocy.

Zaburzenie osobowości typu borderline może również występować u dzieci, choć zwykle diagnozowane jest w wieku dorosłym. Są to dzieci, które w szkole mogą być określane jako "konfliktowe" lub "złe". W takich przypadkach niezbędna jest interwencja psychologiczno-pedagogiczna.

Współwystępowanie i zaburzenie osobowości typu borderline

Zaburzenie osobowości borderline ma wysoka współchorobowość z innymi zaburzeniami BPD może współwystępować z zaburzeniami takimi jak zespół stresu pourazowego, depresja, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zaburzenie cyklotymiczne, zaburzenia odżywiania (bulimia psychiczna, jadłowstręt psychiczny, uzależnienie od jedzenia) i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Nierzadko występuje również w połączeniu z innymi zaburzeniami osobowości, takimi jak histrioniczne zaburzenie osobowości (BPD).Wszystko to sprawia, że diagnoza borderline jest trudniejsza.

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe jest często mylone z zaburzeniem osobowości typu borderline. Różnica między dwubiegunowością a zaburzeniem osobowości typu borderline Pierwsze z nich jest zaburzeniem nastroju, w którym występują naprzemiennie fazy hipomanii/manii i fazy depresji, podczas gdy drugie jest zaburzeniem osobowości. Chociaż mają one wspólne podobieństwa, takie jak wysoka impulsywność, niestabilność emocjonalna, gniew, a nawet próby samobójcze, są to dwa różne zaburzenia.

Zaburzenie osobowości typu borderline według DSM 5

Skąd mam wiedzieć, czy cierpię na zaburzenie osobowości typu borderline? Osoby cierpiące na zaburzenie osobowości typu borderline, zgodnie z kryteriami DSM-5, wykazują szereg następujących cech objawy (którym przyjrzymy się bardziej szczegółowo później), takie jak

 • Zachowania mające na celu uniknięcie rzeczywistego lub wyobrażonego porzucenia.
 • Niestabilne relacje interpersonalne.
 • Niestabilny obraz samego siebie.
 • Impulsywne zachowanie.
 • Zachowania samobójcze lub parasuicydalne.
 • Niestabilny nastrój.
 • Uczucie pustki.
 • Trudności z kontrolowaniem gniewu.

Zaburzenia osobowości charakteryzują się sztywnym i dominującym stylem myślenia i zachowania, który ma znaczący wpływ na wszystkie obszary życia danej osoby. Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych (DSM-5) dzieli 10 rodzajów zaburzeń osobowości na grupy lub klastry (A, B i C) zgodnie z ich charakterystyką.

Klaster b obejmuje zaburzenie osobowości typu borderline, a także narcystyczne zaburzenie osobowości, histrioniczne zaburzenie osobowości i antyspołeczne zaburzenie osobowości.

Istnieją inne zaburzenia osobowości, które charakteryzują się "dziwacznymi" wzorcami zachowań, takie jak schizoidalne zaburzenie osobowości i schizotypowe zaburzenie osobowości lub unikające zaburzenie osobowości, ale należą one do innej grupy, a nie do klastra B.

Nie zmagaj się z tym sam, poproś o pomoc Rozpocznij kwestionariusz

Zaburzenie osobowości borderline: objawy

Skąd mam wiedzieć, czy cierpię na zaburzenie osobowości typu borderline? Diagnoza powinna być zawsze postawiona przez specjalistę ds. zdrowia psychicznego. Poniżej przyjrzymy się jednak cechom i objawom zaburzenia osobowości typu borderline.

Objawy zaburzenia osobowości borderline są pogrupowane według czterech kluczowych cech:

 • Strach przed porzuceniem.
 • Idealizowanie innych.
 • Niestabilność emocjonalna.
 • Zachowania samookaleczające.‍

Poniżej znajduje się krótki opis tego, jak wyglądają osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline pod względem symptomatologii.

Porzucenie

Jednym z objawów zaburzenia osobowości typu borderline jest trudność w doświadczaniu samotności bez cierpienia, w połączeniu z strach przed zdradą i porzuceniem Zaburzenie osobowości borderline w związkach powoduje, że osoba z borderline doświadcza porzucenia (rzeczywistego lub wyobrażonego) i zaniedbania przez drugiego partnera. Zaburzenie osobowości borderline w związkach romantycznych, podobnie jak we wszystkich innych związkach, powoduje, że myśli i emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, są skrajne.

Idealizacja

Innym objawem osobowości borderline jest ambiwalencja między idealizacją a dewaluacją innych Radzenie sobie lub życie z osobą z zaburzeniem osobowości borderline oznacza radzenie sobie z jej wizjami rzeczy, które są albo czarne, albo białe, z nagłymi i gwałtownymi zmianami. Wiążą się intensywnie z innymi ludźmi, ale jeśli wydarzy się coś, co nie spełnia ich oczekiwań, nie będzie środka i przejdą od bycia na piedestale do bycia lekceważonym.

Niestabilność emocjonalna

To normalne, że osoby z borderline doświadczają silna i porywcza emocjonalność Są to osoby, które mają tendencję do wykazywania trudności w mentalizacji i dysforii, więc jak zachowuje się osoba z zaburzeniem osobowości borderline i niestabilnością emocjonalną? Będą mieli trudności z kontrolowaniem swojego gniewu i dlatego będą mieli napady wściekłości.

Zachowania samookaleczające

Zaburzenie osobowości borderline może również występować w następujących stanach zachowania autodestrukcyjne takich jak na przykład:

 • Nadużywanie substancji.
 • Ryzykowne relacje seksualne.
 • Objadanie się.
 • Zachowania samobójcze.
 • Groźby samookaleczenia.

Czy pograniczne zaburzenie osobowości jest poważne? Pograniczne zaburzenie osobowości to choroba psychiczna, w której połączenie i nasilenie objawów określi stopień ciężkości. Gdy zaburzenie to wpływa na pracę, można je zakwalifikować jako niepełnosprawność, która zakłóca pracę i uniemożliwia wykonywanie czynności.

W niektórych przypadkach zaburzenie osobowości borderline może być bardziej "łagodne" (jego symptomatologia) i w takich przypadkach niektórzy ludzie mówią o ciche" zaburzenie osobowości typu borderline Nie jest to podtyp uznawany za oficjalną diagnozę, ale są tacy, którzy używają tego terminu w odniesieniu do osób, które spełniają kryteria DSM 5 dla diagnozy BPD, ale nie pasują do "klasycznego" profilu BPD.

Zdjęcie Pixabay

Zaburzenie osobowości borderline: przyczyny

Skąd bierze się zaburzenie osobowości borderline? Zamiast o przyczynach, możemy mówić o czynnikach ryzyka: a połączenie genetyki oraz czynników środowiskowych i społecznych Czy oznacza to, że zaburzenie osobowości typu borderline jest dziedziczne? Na przykład, dzieci matek z zaburzeniem osobowości typu borderline niekoniecznie będą również miały zaburzenie osobowości typu borderline, ale wydaje się, że historia rodziny może narażać je na większe ryzyko.

Innym czynnikiem ryzyka jest podatność na temperament Na przykład osoby o wysokiej reaktywności emocjonalnej już od najmłodszych lat intensywnie reagują na najmniejsze poczucie frustracji, sprawiając, że ich rodziny "uważają". Również osoby o wysokiej intensywności emocji: to, co dla innych jest łagodnym zmartwieniem, dla nich staje się intensywnym niepokojem i niepokojącą sytuacją.

Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe i społeczne, wiele osób z pogranicza cierpiało z powodu traumatyczne wydarzenia Doświadczenia te mogą być potęgowane przez doświadczanie form emocjonalnego unieważnienia w środowisku rodzinnym w dzieciństwie; koncepcja "rodziny" jako tzw. zdezorganizowany styl przywiązania jest również czynnikiem ryzyka w zaburzeniu osobowości typu borderline.

Leczenie zaburzeń osobowości typu borderline

Czy istnieje lekarstwo na zaburzenie osobowości borderline? Wiele z ich objawów można stłumić, a inne można złagodzić i lepiej nimi zarządzać. psychoterapia jest częścią leczenia BPD, przyjrzyjmy się, w jaki sposób zaburzenie osobowości borderline jest leczone za pomocą niektórych podejść:

 • The dialektyczna terapia behawioralna Terapia zaburzeń osobowości borderline podkreśla, w jaki sposób wrodzona biologiczna wrażliwość emocjonalna obecna u niektórych osób powoduje zwiększoną wrażliwość i reaktywność na bodźce, które skutkują impulsywnymi, niebezpiecznymi i/lub autodestrukcyjnymi zachowaniami.
 • The terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmienić negatywne myślenie i uczy strategii radzenia sobie.
 • The terapia schematów łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej z innymi formami psychoterapii, które koncentrują się na uświadomieniu pacjentom z borderline ich schematów i znalezieniu bardziej funkcjonalnych strategii (stylów radzenia sobie).

Do leczenia zaburzeń osobowości typu borderline za pomocą lek Wykazano skuteczność leków przeciwpsychotycznych, przeciwdepresyjnych i stabilizujących nastrój, ale wszystkie leki psychotropowe powinny być wydawane na receptę.

Jeśli masz członka rodziny z tym problemem, możesz zadawać sobie pytanie Jak pomóc osobie z zaburzeniem osobowości borderline? Poszukiwanie specjalisty od zaburzeń osobowości typu borderline jest z pewnością kluczowe. Należy jednak pamiętać o roli stowarzyszenia zajmującego się zaburzeniami osobowości typu borderline. Wspiera ono nie tylko osobę, która otrzymała diagnozę, ale także jej rodzinę, która często nie wie, jak żyć z osobą z zaburzeniami osobowości typu borderline. Najbliższe im osoby mogą miećPrzydatne może być również wejście do przestrzeni (zarówno dla osób cierpiących, jak i członków rodziny), takiej jak forum poświęcone zaburzeniu osobowości borderline.

Książki o zaburzeniu osobowości borderline

Oto niektóre z nich Książki o zaburzeniu osobowości borderline które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu problemu:

 • Przerwana niewinność to powieść Susanny Kaysen - jest świadectwem osoby z zaburzeniem osobowości borderline - później ten przykład zaburzenia osobowości borderline został nakręcony przez Jamesa Mangolda.
 • Rana graniczna autorstwa Mario Acevedo Toledo, zawiera fragmenty życia znanych osób, które cierpiały na tę kultową w psychiatrii chorobę (Marilyn Monroe, Diana of Wales, Sylvia Plath, Kurt Cobain...).
 • Zagłębianie się w chaos autorstwa Dolores Mosquery, opowiada o życiu z zaburzeniem osobowości borderline i o tym, jak ludzie ci organizują swoje życie.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.