Co to znaczy, gdy nie śnisz (5 powodów)

  • Udostępnij To
James Martinez

Czy często budzisz się bez wspomnienia snu z poprzedniej nocy?

Czy budzisz się z uczuciem, że twój umysł jest czystą tablicą, bez żadnych wspomnień o tym, co mogło ci się śnić ostatniej nocy?

Czy możliwe jest, aby nie mieć snów? Czy kiedy budzisz się nie pamiętając, co wydarzyło się we śnie ostatniej nocy, oznacza to, że naprawdę nie śniłeś?

Pojęcie snu zawsze było tajemnicze. Naukowcy i szamani od wieków badali sny, ale nie znaleźli wszystkich odpowiedzi na to, co, dlaczego i jak śnimy.

Jeśli więc zastanawiasz się, co to znaczy, gdy nie śnisz, nie jesteś sam; jest to pytanie sprzed wieków.

W tym artykule poznasz odpowiedzi na to, co naprawdę oznacza, gdy nie śnisz. Ale, po pierwsze, pomaga zrozumieć pojęcie snu i jego ważną rolę w naszym życiu.

Wskakujmy!

Skąd się biorą marzenia?

Zanim odkryjemy, co to znaczy, gdy się nie śni, zrozummy, skąd się biorą marzenia i jaki jest ich cel.

Według psychologów i ekspertów od snu, sny to fragmenty dźwięków, obrazów i wspomnień podczas fazy szybkiego ruchu gałek ocznych (REM) w cyklu snu.

Nie ma jednoznacznego powodu, dla którego śnimy, ale sen może pomagać w regulacji pamięci i emocji. Części mózgu związane z pamięcią i emocjami są zaangażowane w tworzenie snów.

Powtarzające się sny mogą być symboliczne dla dominujących myśli i emocji. Sny pomagają w rozwiązywaniu problemów, łączeniu punktów i planowaniu przyszłości.

Przetwarzanie naszych myśli i emocji może również pomóc w kreatywności, a nawet formie autoterapii, biorąc pod uwagę, że śnienie może pomóc w emocjonalnym uzdrowieniu i wzroście. Badacze snu zrównali doświadczenie śnienia z doświadczeniem psychodelicznym, w którym mózg wymyśla kreatywne pomysły i lepiej nadaje sens informacjom.

Sen pomaga nam również zrównoważyć rodzaj i ilość informacji, którymi jesteśmy bombardowani w danym dniu. Kiedy śnimy, mózg przetwarza te informacje, rozbija je, integruje z istniejącymi informacjami, a resztę odkłada w pamięci długo- i krótkoterminowej.

Co to znaczy, gdy nie śnisz?

Kiedy budzisz się rano i nie możesz sobie przypomnieć, co ci się śniło, możesz dojść do wniosku, że nie śniłeś.

Ale, tu jest rzecz, wszyscy śnimy! Sny są ważną i nieuniknioną częścią naszego cyklu snu. Niemożliwe jest, aby nie śnić.

Kiedy nie śnisz, oznacza to po prostu, że nie pamiętasz swoich snów. Rzeczywiście śniłeś; po prostu nie pamiętasz istoty obrazów, dźwięków i wspomnień, które złożyły się na Twój sen.

Według ekspertów od snu, w ciągu jednej nocy mamy średnio sześć snów. Większość z nas nie pamięta wszystkich snów z poprzedniej nocy i nie ma w tym nic złego.

Sny pojawiają się podczas fazy szybkiego ruchu gałek ocznych w cyklu snu. Jeśli wydaje Ci się, że nigdy nie śnisz, może to oznaczać, że Twoja faza REM jest zakłócona.

Zakłócenia podczas fazy REM mogą skutkować niską jakością snu, uniemożliwiając zapamiętanie snów po przebudzeniu.

Można na to spojrzeć w ten sposób: każde przerwanie snu obniża zdolność mózgu do przetwarzania marzeń sennych. Przywołanie marzeń sennych może być dość trudne, gdy te marzenia nie są w pełni przetworzone.

Oto kilka czynników, które mogą przeszkadzać w zapamiętywaniu snów:

1. zaburzenia snu

Zaburzenia snu, takie jak bezdech senny i bezsenność, mogą utrudniać wejście w fazę snu REM.

Jeśli nie wchodzisz i nie pozostajesz w fazie REM, możesz przegapić swoje sny. W związku z tym po przebudzeniu często masz wrażenie, że nie śniłeś.

2. wybory dotyczące stylu życia

Substancje takie jak alkohol, marihuana, kofeina i tytoń mogą również spowolnić zdolność ciała i mózgu do przejścia w fazę REM. Mózg nie będzie w pełni przetwarzał dźwięków, myśli i wspomnień, więc możesz nie pamiętać swoich snów.

Inne nawyki związane ze stylem życia, takie jak patrzenie na ekran kilka minut przed snem, mogą zaburzać jakość snu.

Oglądanie ekranów może skutkować przeciążeniem informacyjnym, stawiając mózg w stan przesterowania i utrudniając i wydłużając przetwarzanie wszystkich tych obrazów i dźwięków.

3. niespójny harmonogram snu

Eksperci od snu zalecają spanie i budzenie się o tej samej porze każdego dnia.

Dobry harmonogram snu dostosowuje się do rytmu okołodobowego, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń w fazie REM jest mniejsze. Mniej zakłóceń snu oznacza, że Twoje sny prawdopodobnie będą pamiętne i żywe.

4) Stres

Stres może zakłócić jakość Twojego snu w dużym stopniu. Kiedy jesteś zestresowany, będziesz miał problemy ze snem (bezsenność).

Problemy ze snem mogą skutkować mniejszą ilością snów lub problemami z ich przypominaniem. Stres i depresja mogą również powodować niepokojące sny i wzrost liczby koszmarów.

5. kwestie zdrowia psychicznego

Zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia dwubiegunowe i lękowe, zwiększają ryzyko wystąpienia bezsenności. Zaburzenia te mogą utrudniać spokojne przesypianie nocy, tłumić potrzebę odpowiedniego snu, a nawet utrudniać zasypianie w pierwszej kolejności.

Czy brak snów wpływa na jakość snu?

Jakość snu i marzenia senne są ze sobą nierozerwalnie związane. Kiedy masz dobry sen, twoje ciało i mózg z powodzeniem przeszły do fazy cyklu snu REM i pozostały tam tak długo, jak to konieczne.

Wejście i pozostanie w fazie REM oznacza, że Twój mózg ma wystarczająco dużo czasu i energii, aby przetworzyć wszystkie informacje, których potrzebuje. Tak więc, kiedy wyjdziesz z tej fazy i w końcu się obudzisz, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz pamiętał swoje sny, a czasami możesz nawet pamiętać, jak się czułeś we śnie.

Należy jednak pamiętać, że niepamięć snów nie zawsze oznacza złą jakość snu. Można spać naprawdę dobrze, nie mieć przerw w fazie REM, a mimo to nie pamiętać snów.

Nadal nie ma naukowego wyjaśnienia, dlaczego nie zawsze pamiętamy nasze sny. To, co jest pewne, to fakt, że sny zawsze się zdarzają, ponieważ jest to naturalna część aktywności mózgu.

Nieprzypominanie sobie snów nie oznacza, że jesteś zestresowany, przygnębiony, masz zaburzenia psychiczne lub dokonujesz złych wyborów dotyczących stylu życia.

Wskazówki, jak zapamiętać swoje sny

Jeśli nie możesz zapamiętać swoich snów, nie powinieneś się martwić; nie jest to oznaka choroby podstawowej i nie ma z tobą nic złego.

Ale, jeśli twój "brak marzeń" jest frustrujący, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc ci stać się lepszym marzycielem i zapamiętać swoje marzenia.

Oto kilka wskazówek:

  • Stosuj afirmacje: Przed pójściem spać afirmuj, że możesz śnić i pamiętać te sny.
  • Zapisz w dzienniku swoje doświadczenia: Miej obok łóżka długopis i notatnik do pisania dziennika. Kiedy tylko się obudzisz, zapisz to, co pamiętasz ze swoich snów. Nie przejmuj się, jeśli masz tylko mgliste wspomnienia ze swojego snu; zapisz to, co pamiętasz.
  • Obudź się trochę wcześniej: Budząc się wcześnie zwiększasz szanse na zapamiętanie swoich snów. Ustaw więc alarm tak, aby obudzić się co najmniej godzinę wcześniej niż twój zwykły czas budzenia.
  • Daj sobie kilka minut przed przebudzeniem: Kiedy się obudzisz, poleż trochę w łóżku, aby przypomnieć sobie wspomnienia z poprzedniej nocy.

Poprawa jakości snu to najlepszy sposób, aby zapamiętać swoje sny. Oto kilka popartych nauką wskazówek dotyczących lepszego snu.

1. miej rutynę przed snem

Niespójny harmonogram snu może wyrzucić z toru twoje ciało, umysł i układ nerwowy, utrudniając wejście i pozostanie w fazie REM.

Jeśli chcesz uzyskać lepszą jakość snu i przypomnieć sobie swoje sny, zacznij od regularnej rutyny w łóżku. Na przykład możesz przeczytać książkę, posłuchać jakiejś relaksującej muzyki, zapalić relaksujące zapachy, pomedytować, a następnie pójść do łóżka.

Idealnie byłoby wykonywać te czynności o tej samej porze każdego dnia. Pomoże to utrzymać umysł i ciało w stanie przepływu.

2) Zwróć uwagę na swoje otoczenie

Jasne światła, hałas lub niekorzystne temperatury mogą zakłócić Twój sen, powodując trudności w zasypianiu.

Niektórzy ludzie śpią lepiej w ciepłym pokoju, podczas gdy inni wolą chłodniejsze temperatury. Inni potrzebują hałasu w tle, aby zasnąć, podczas gdy inni ludzie mogą spać dobrze tylko w cichym pokoju. Podrasuj swoje środowisko, dopóki nie znajdziesz tego, co działa dla ciebie i wspiera swój cel wysokiej jakości snu.

3. spróbuj aromaterapii

Niektóre zapachy mogą pomóc uspokoić umysł i ciało, pozwalając Ci doświadczyć lepszego snu. Według aromaterapeutów, niektóre dobre zapachy do wypróbowania to lawenda, kadzidło, rumianek, szałwia muszkatołowa i róża.

4. zdecyduj się na zdrowy obiad

Spróbuj jeść mniejsze porcje jedzenia na kilka godzin przed snem.

Unikaj niezdrowych tłuszczów, nadmiaru węglowodanów i cukrów, ponieważ ich rozkładanie i przyswajanie przez układ pokarmowy trwa dłużej.

Niestrawność lub powolne trawienie może zakłócić jakość snu, ponieważ organizm jest w trybie walki lub ucieczki, ponieważ próbuje strawić jedzenie.

Ale nie kładź się do łóżka głodny, zjedz zdrową przekąskę na dobranoc, aby dać swojemu ciału i umysłowi energię potrzebną do syntezy marzeń.

5. dokonywać lepszych wyborów dotyczących stylu życia

Medytacja to jeden z najlepszych sposobów na zrelaksowanie umysłu i ciała. Nie musisz być duchowym guru, aby skutecznie medytować; czynność ta nie zajmie Ci dużo czasu - im bardziej będziesz zrelaksowany i zestrojony z samym sobą, tym lepszą jakością snu będziesz się regularnie cieszyć.

Spróbuj ograniczyć czas spędzany przy ekranie w nocy. Najlepiej jest wyłączyć telewizor, laptopa, tablet i telefon komórkowy na godzinę przed snem. Zapobiega to przeładowaniu informacjami cyfrowymi, dzięki czemu łatwiej jest przejść do fazy REM cyklu snu.

Wreszcie, regularne ćwiczenia mogą znacznie pomóc w jakości snu. Ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko cukrzycy, otyłości i poziom stresu, dzięki czemu czujesz się dobrze i śpisz lepiej.

Podsumowanie: Co to znaczy, gdy nie śnisz?

Kiedy często budzisz się i nie pamiętasz swojego snu, możesz się zastanawiać: co to znaczy, że nie śnisz?

Wszyscy śnimy; sen jest naturalną i nieuchronną częścią cyklu snu. Sny mają miejsce w fazie REM cyklu snu, podczas której możemy mieć nawet sześć snów.

Jeśli budzisz się bez wspomnień o swoich snach, oznacza to po prostu, że cykl REM został zakłócony, uniemożliwiając zapamiętanie snów.

Nie chodzi więc o to, że nie śniłeś; chodzi o to, że nie pamiętasz swoich snów! Dobra wiadomość jest taka, że niepamiętanie snów nie wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie.

Ponadto, nie pamiętanie snów nie zawsze oznacza, że masz słabą jakość snu lub ukryty stan zdrowia. Nieprzypominanie sobie snów czasami jest normalne i nie ma się czym martwić.

Medytacja, ćwiczenia fizyczne, wybór zdrowego stylu życia i utrzymywanie regularnej rutyny snu to kroki we właściwym kierunku.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.