Relacja między matką a córką: złożona miłość

 • Udostępnij To
James Martinez

The relacja matka-córka to wyjątkowa więź, która przechodzi przez różne fazy i etapy, od ciąży do dorosłości. Z czasem role się odwracają, a związek może przechodzić przez pewien stopień konfliktu. Dlatego być może słyszałeś wyrażenie "w-richtext-figure-type-image w-richtext-align-fullwidth"> Zdjęcie Pixabay

Konflikt matka-córka w dzieciństwie

Na różnych etapach życia, matka i córka przechodzą pewne zmiany w ich więzi Na przykład konfliktowa relacja między matką a młodą córką jeśli matka cierpi na depresję poporodową (w bardzo ciężkich przypadkach depresja poporodowa może prowadzić do zespołu Medei, fizycznego lub psychicznego zabójstwa własnego dziecka).

Inna możliwa przyczyna konfliktu między matką a córką w dzieciństwie może wystąpić w przypadku zaburzenie opozycyjno-buntownicze Zaburzenie zachowania, które prowadzi dziecko do przeciwstawiania się autorytetom ze skrajną wrogością.

Może to być również zazdrość, sprowokowana pojawieniem się młodszego brata lub siostry, która wywołuje konflikt w relacji matka-córka z powodu nadopiekuńczości lub braku opieki, co ostatecznie prowadzi do "w-embed">

Terapia poprawia relacje rodzinne

Porozmawiaj z Buencoco!

Trudna relacja między matką a nastoletnią córką

The relacja między matką a dorastającą córką ma wpływ na poważne zmiany, z którymi córka zaczyna się mierzyć, wchodząc w nową fazę życia. Konflikt matka-córka w okresie dojrzewania jest częste, ponieważ jest to czas, w którym córka rozpoczyna swoją podróż ku autonomii.

W tej fazie dziecko przestaje być dzieckiem jako takim i, co jest naturalne, zaczyna kwestionować swoją zależność od matki Zasady panujące w domu nastolatka często powodują poważne nieporozumienia, a związek może ulec poważnym zmianom. Na przykład może się wydarzyć wiele rzeczy:

 • Matka jest idealizowana jako odległy i prawie nieosiągalny model.
 • Córka próbuje się od niej odseparować i tu w grę wchodzą emocje, najpierw złość, a potem poczucie winy.

Zmiany te są w końcu mechanizmami obronnymi, które, choć mogą być bolesne w relacji matka-córka w okresie dojrzewania, służą pomocy młodej dziewczynie. Stwórz własną tożsamość w którym model matki jest umieszczony obok modelu innych postaci kobiecych.

Zdjęcie autorstwa Karoliny Grabowskiej (Pexels)

Konfliktowe relacje między matką a dorosłą córką

Konflikty między rodzicami a ich dorosłymi dziećmi nie są rzadkością. W przypadku Relacja między córką a matką jest jedną z tych więzi, w których uczy się "listy">

 • Matka jest agresywna wobec córki, często ją krytykując.
 • Córka jest zazdrosna o matkę lub odwrotnie (niektóre matki są zazdrosne o swoje córki).
 • Relacja między matką a córką jest chorobliwa lub symbiotyczna.
 • Między matką a córką istnieje emocjonalna zależność.
 • Zachowanie matki wobec córki jest emancypujące.
 • Między matką a córką dochodzi do przemocy psychicznej.
 • Matki i córki: nierozwiązane konflikty i osądy

  Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka przypadków, w których konflikt między matką a córką nie kończy się w okresie dojrzewania. Często, gdy córka staje się matką, pojawiają się "roszczenia odszkodowawcze". Zaczynasz stawiać czoła temu, czego jako córka nie otrzymałaś.

  Może się zdarzyć, że matka nieświadomie prowokuje u córki mechanizm projekcji własnych pragnień, powiązany z myślą, że wie, co jest dobre dla jej "dziecka". W takim przypadku matka oczekuje, że jej córka będzie inna niż jest i narzuca jej swoje oczekiwania siłą.

  The konfliktowa relacja matka-córka może wywołać konsekwencje takie jak walki , nieporozumienia a czasami nawet konkurencja W innych przypadkach, gdy matka i córka nie rozmawiają, konflikt pozostaje nierozwiązany.

  Trudna relacja między matką a dorosłą córką: kiedy role się odwracają

  Gdy matka ma problemy psychologiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, uzależnienia lub trauma, to właśnie dziewczynka może przejąć rolę opiekunki. Role się odwracają i to córka opiekuje się matką.

  Może się to również zdarzyć w przypadkach, gdy córki zaczynają postrzegać swoją matkę jako przyjaciółkę i towarzyszkę. W takich przypadkach mówimy o odwrócona opieka matka-dziecko Koncepcja stworzona przez psychologa i psychoanalityka J. Bowlby'ego w jego badaniach nad przywiązaniem.

  Jeśli chodzi o relację matka-córka, psychologia konfrontuje nas z możliwymi dysfunkcyjnymi sytuacjami, takimi jak dystansowanie się, jako sposób na wybaczenie matce błędów popełnionych w okresie dorastania.

  Oczywiście konflikt między matką a córką może również prowadzić do zbliżenia, co sprzyja rozwiązywaniu pewnych konfliktów, które są przydatne właśnie do odzyskania relacji między matką a dorosłą córką.

  Zdjęcie autorstwa Elina Fairytale (Pexels)

  Zrozumienie więzi między matką a córką, tworzenie nowej więzi

  Psychiatra i psychoanalityk Marie Lion-Julin, która od ponad 15 lat zajmuje się relacjami między matkami i córkami, stwierdza w swojej książce Matki, uwolnijcie swoje córki :

  "list">

 • poczucie własnej wartości;
 • niezależność;
 • relacje;
 • sposób przeżywania macierzyństwa;
 • sposób doświadczania kobiecości.
 • Czy musisz poprawić jakieś więzi emocjonalne?

  Znajdź psychologa tutaj!

  Jak odbudować relację matka-córka?

  Jak poprawić relacje między matką a córką? Rozwiązywanie konfliktów między matką a córką jest możliwe Matka i córka powinny spróbować:

  • Zaakceptuj wzajemne ograniczenia.
  • Oceń zasoby, które pielęgnowały ich związek.
  • Wybacz to, co zostało uznane za błąd.
  • Ponowne otwarcie dialogu, łączącego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

  Czasami, nawet jeśli wola rozwiązania konfliktów między matką a córką jest szczera, mogą pojawić się trudności w realizacji tego celu. Jak zatem można przywrócić relacje między matką a córką? W takich przypadkach zwrócenie się o pomoc do specjalisty może być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy staje się oczywiste, że dana osoba nie czuje się komfortowo w relacjach, które rozwijają się i powodują jejcierpienie.

  Z pomocą profesjonalnego eksperta ds. relacji, takiego jak psycholog online Buencoco, konflikt między matką a córką zostanie rozwiązany za pomocą psychologii, w celu uzdrowienia trudnej więzi i odbudowania spokojnego związku.

  James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.