Toksyczne relacje: czym są, jak je rozpoznać i jak się z nich wydostać

 • Udostępnij To
James Martinez

Gdybyśmy mieli porównać wyszukiwania w Google sprzed kilku lat z obecnymi wyszukiwaniami na stronie toksyczność w związkach Obecnie istnieje większa wiedza i świadomość na temat mitów romantycznej i bezwarunkowej miłości, a to sprawia, że kwestionujemy więzi, które tworzymy "//www.buencoco.es/blog/chantaje-emocional">manipulacja emocjonalna i zależność emocjonalna w parach. Stają się one wyczerpujące, do tego stopnia, że chwileNegatywne aspekty przeważają nad pozytywnymi, a problemy w relacjach są stałe.

Chociaż najbardziej popularnym środowiskiem dla tego typu relacji są pary, ważne jest, aby mieć świadomość, że Toksyczne relacje mogą występować w każdym terenie. Oto niektóre z najczęstszych form przemocy: praca, przyjaźń, a nawet rodzina.

Zdjęcie autorstwa Yan Krukov (Pexels)

Zdrowy i toksyczny związek

A zdrowy związek opiera się na zaufaniu, wzajemnym szacunku i zdrowej komunikacji, w której członkowie czują się doceniani i swobodnie wyrażają swoje emocje, frustracje i obawy bez strachu, szanując nawzajem swoje osobiste i zawodowe cele oraz potrzebę spędzania czasu z innymi lub w samotności.

Jednakże toksyczny związek Nie jest on zbudowany na tych filarach. W nim jedna lub obie strony są pokazane jako zaborczy i nie wyrażają własnych potrzeb w obawie, że będzie to szkodliwe dla związku. Brak zaufania strach, zazdrość i zagrożenie, że druga osoba będzie miała inne relacje z przyjaciółmi i rodziną.

W niektórych przypadkach, gdy w parze występuje zazdrość, może to prowadzić do monitorowanie komunikacji za pośrednictwem telefonów komórkowych lub wiadomości e-mail Ponadto komunikacja między nimi może stać się agresywna, manipulacyjna lub zastraszająca.

Inną cechą charakterystyczną toksycznych relacji jest to, że istnieje poczucie niezrozumienie nawet upokorzenie u jednego z partnerów.

Jacy są toksyczni ludzie w związkach?

Samoocena i związki idą w parze, więc poziom samooceny wpłynie na związek miłosny. Toksyczni ludzie są egocentryczni. Są egocentryczne, muszą być w centrum uwagi, wierzą, że ich opinia jest najważniejsza i potrzebują ciągłego potwierdzenia. W niektórych przypadkach możesz być w związku z osobą narcystyczną, która może mieć ducha ofiary, więc będzie obwiniać innych za wszystko, co złe, co im się przydarza (czasami jest w nich narcystyczna rana). Bagatelizują lub przywiązują niewielką wagę doosoby, które nie uważają się za osoby na swoim poziomie i minimalizują sukcesy innych.

Ale uwaga! Mogą być również charyzmatyczni i czarujący dla tych, dla których czują, że mogą być przydatni, albo ze względu na swoją wiedzę, albo status.

Znajdź psychologa, aby wyleczyć swoje emocje

Wypełnij kwestionariusz

Toksyczni partnerzy: kiedy miłość boli

Czy miłość wystarczy, aby mieć harmonijny i zdrowy związek? Nie, miłość nie wystarczy. Ilu ludzi jest nieszczęśliwych, ponieważ mają obok siebie kogoś, kto twierdzi, że ich kocha, ale oferuje tylko podejrzenia, zazdrość, obawy... Oto, co następuje, mówimy o toksycznych związkach.

The powody Istnieje wiele powodów, dla których ludzie popadają w toksyczne relacje. Czasami, ze strachu przed samotnością, są w niezdrowym związku, a z powodu tego samego strachu nie ustalają granic od początku związku dla tych zachowań, które są tolerowane, a które nie... a potem jest już za późno. Innym razem, z powodu niepewności (która czasami może być nawet patologiczną niepewnością), ludzie tworząEmocjonalne uzależnienia i oddawanie własnego szczęścia w ręce innych i innych, ponieważ zaczyna się jako bombardowanie miłością i zanim dana osoba zda sobie z tego sprawę, jest już zbyt uzależniona.

Jak rozpoznać, że związek jest toksyczny?

Wśród toksyczne postawy i dynamika występujące w toksycznych związkach to kontrola i brak szacunku Może to działać w obie strony lub jedna ze stron sprawuje kontrolę, a druga cierpi z powodu zależności emocjonalnej.

Niektóre cechy toksycznych związków:

 • Jedna lub obie osoby, w "//www.buencoco.es/blog/amor-no-correspondido">nieodwzajemnionej miłości).
 • Toksyczna miłość jest zaborcza, więc gdy jest obecna w parze, pojawia się zazdrość, brak wolności i nadmierna kontrola. Jeden lub obaj partnerzy muszą mieć kontrolę nad drugą osobą przez cały czas i wiedzieć, co robią, dokąd idą i z kim.
 • W toksycznej więzi jeden z partnerów może próbować zmienić drugiego, na przykład w kwestiach fizycznych (sposób ubierania się, używanie makijażu...), chociaż mogą to być inne aspekty, i zamiast je zaakceptować, żądają, aby drugi je zmienił.
 • Nie ma dobrej komunikacji, czujesz, że nie możesz rozmawiać z drugą osobą.

Jeśli zastanawiasz się Jak rozpoznać, że związek jest toksyczny Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś z właściwą osobą, jeśli ci, którzy cię kochają, nie rozumieją, dlaczego wciąż jesteś z tą osobą, jeśli jest to miłość, która boli i sprawia, że cierpisz... tutaj masz odpowiedź.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem "toksyczną osobą" dla mojego partnera?

Nie zawsze to inni są problemem. Czasami to my jesteśmy stroną, która generuje toksyczność w parze. Czy rozpoznajesz którąś z dynamik w poprzednim punkcie jako własną?

Jeśli spojrzysz wstecz i okaże się, że twoje miłosne CV to związek pełen toksycznych więzi, może wydarzyć się jedna z dwóch rzeczy: o nie wiesz, jak rozpoznać toksycznego partnera i zawsze wpadasz w tę samą pułapkę, lub toksyczną częścią związku jesteś ty .

W każdym przypadku warto rozważyć chodzenie do psychologa aby sprawdzić, co się dzieje i jak to naprawić.

Oznaki, że jesteś toksyczną częścią swojego związku:

⦁ Zawsze masz rację i chcesz być na szczycie każdej dyskusji.

⦁ Nie dajesz drugiej osobie przestrzeni i wolności.

⦁ W rzeczywistości wiesz, że związek nie działa, ale go nie zrywasz.

⦁ Ty i Twoje potrzeby są najważniejsze.

⦁ Albo robisz rzeczy po swojemu, albo padasz na twarz.

⦁ Kiedy pojawia się problem, obwiniasz drugą stronę (może to sprawić, że będziesz w stanie gaslight).

Zdjęcie Alena Damel (Pexels)

Fazy toksycznego związku

Kto świadomie wszedłby w toksyczny związek? Podobnie jak w przypadku związków, w których występuje przemoc ze względu na płeć Nikt nie wchodzi w toksyczny związek, wiedząc o tym wcześniej. Nikt nie lubi być z kimś, kto sprawia, że czuje się gorszy, kto nie okazuje mu szacunku, kto traktuje go źle, kto próbuje go zmienić, a nawet odstraszyć od przyjaciół i rodziny.

Ale osoba z toksycznym zachowaniem nie przedstawia się jako taka od razu. Czasami, oznaki toksycznego partnera są bardzo subtelne a w fazie zakochania łatwo jest ich nie zauważyć.

Idealizacja

Miłość jest ślepa... czy to brzmi znajomo? Zakochanie budzi emocje i przyjemne doznania i łatwo jest być w chmurze, z której można usprawiedliwić niektóre zachowania. Ktoś w otoczeniu zwrócił uwagę na jakiś komentarz, negatywne nastawienie lub odrzucenie w stosunku do ciebie przez "//www.buencoco.es/blog/baja-autoestima"> niskie poczucie własnej wartości itp. sprawiają, że pozostajesz w związku.

Eksplozja

Minęło trochę czasu, może lat, a dynamika się nie zmieniła. Związku nie da się naprawić. Zainwestowano wysiłek i czas, ale miłość nie może zrobić wszystkiego (to mit)... A teraz?

Uzgodnienie i ponowne uruchomienie cyklu lub punktu końcowego

W tym momencie jeden z partnerów może odczuwać wyrzuty sumienia i poczucie winy; drugi żal i pomimo zużycia, toksyczna relacja nie zostaje uwolniona i podejmowana jest decyzja o przejściu dalej (niektórzy ludzie mylą kryzys pary z toksyczną relacją). Ale jeśli nie szuka się pomocy, aby sprawdzić, czy możliwe jest rzeczywiste przekierowanie sytuacji, cykl rozpocznie się ponownie, dlatego istnieją pary uwięzione w toksycznej relacji.nawet jeśli są niezdrowe.

W innych przypadkach jedna ze stron decyduje się zakończyć dysfunkcyjny związek i odejść. Są ludzie, którzy, aby podjąć ten krok, jedyną alternatywą, jaką widzą, jest zniknięcie (można powiedzieć, że jest to rodzaj ghostingu, chociaż w takich przypadkach "porzucona" osoba zwykle zna powody ucieczki).

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie emocjonalne

Chcę zacząć już teraz!

Oznaki, że jesteś w toksycznym związku

Jak wygląda toksyczny związek? Uważaj na czerwone flagi!

Kiedy morze jest wzburzone lub woda nie jest w dobrym stanie, jak to zasygnalizować? Czerwoną flagą. W związku również trzeba zwracać uwagę na te sygnały, przyjrzyjmy się niektórym z nich. cechy toksycznego partnera :

Brak wsparcia

Zdrowe relacje opierają się na wzajemnym pragnieniu odniesienia sukcesu we wszystkich dziedzinach życia. Jednak gdy związek jest toksyczny, każdy wynik staje się rywalizacją.

Kontrola, nieufność i zazdrość

Czasami osoba niepewna siebie wydaje się być bardzo uważna na początku relacji z drugą osobą i spędza z nią dużo czasu, ale za całą tą uwagą może kryć się kwestia braku zaufania i kontroli.

Ciągłe dopytywanie się, gdzie jest druga osoba, wpadanie w złość, jeśli nie odpowiada natychmiast na wiadomości lub jeśli chce spędzać czas z innymi ludźmi, to postawy, które przyczyniają się do toksyczności partnera.

Kontrola może być również wyrażona poprzez manipulacja emocjonalna Kiedy jeden z partnerów kontroluje (mniej lub bardziej świadomie) drugiego, aby osiągnąć własne cele: "Gdybyś mnie kochał, zrobiłbyś to" jest jednym ze zwrotów używanych przez toksycznych partnerów.

Toksyczna komunikacja

Zamiast uprzejmości, sarkazm, krytyka lub wrogość są powszechne w komunikacji. W takich przypadkach jedna ze stron może przemilczeć swoje problemy lub unikać poruszania kwestii, aby nie powodować napięć. W innych przypadkach komunikacja staje się niejednoznaczna lub gaslighting (manipulacja psychologiczna, w której jedna ze stron próbuje zmienić postrzeganie rzeczywistości przez drugą osobę).

Ciągły stres

Wszystkie związki przechodzą przez momenty napięcia, ale zazwyczaj bycie na krawędzi jest wskaźnikiem, że coś jest nie tak.

Ignoruje potrzeby

Jedną rzeczą dla dwojga ludzi jest bycie w zgodzie ze sobą, ale inną jest podążanie za tym, co chce zrobić partner, nawet jeśli jest to sprzeczne z własnymi życzeniami. To kolejny objaw toksyczności w parze.

⦁ Inne relacje zostały utracone

Przestajesz spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną, aby uniknąć konfliktu z partnerem lub aby uniknąć konieczności wyjaśniania, co dzieje się w twoim związku. Jeśli zauważysz, że twój wolny czas koncentruje się wyłącznie na partnerze... uważaj.

Ciągłe usprawiedliwianie działań partnera

Inną oznaką toksycznego związku jest usprawiedliwianie wszystkiego, co mówi lub robi partner, nawet jeśli w głębi duszy się z tym nie zgadzamy.

Uważa, że w toksycznym związku występują kluczowe objawy Jeśli zamiast radości, regularnie odczuwasz smutek, niepokój, wyczerpanie, wpływa to na twoją samoocenę... prawdopodobnie jesteś w toksycznym związku.

Zdjęcie autorstwa Mart Production (Pexels)

Toksyczne zwroty w związku

Kiedy się komunikujemy, możemy nadawać toksyczne zwroty Mogą być one zamierzone lub niezamierzone, ale szkodzą drugiej stronie, więc aby utrzymać zdrową relację, powinniśmy ich unikać:

Porównania: "list">

 • Jak rozpoznać toksyczny związek?
 • Czy toksyczny związek może się zmienić?
 • Jak wyjść z toksycznego związku?
 • Dlaczego zadaję się z toksycznymi ludźmi?
 • Jak wyjść z toksycznego związku?
 • Jak zapomnieć o toksycznych związkach?
 • Jeśli to wszystko ci odpowiada, poszukaj pomocy

  Chcę pomocy w ulepszaniu

  Jak wydostać się z toksycznego związku

  Dlaczego trzymamy się toksycznych relacji? Ponieważ zostały stworzone więzi zależności emocjonalnej za którym kryją się lęki, niepewność, niska samoocena, manipulacja, nieumiejętność dostrzeżenia wymiaru problemu... Do tego dochodzi tendencja do myślenia, że drugą stronę można zmienić i że z czasem problemy znikną. Cały ten koktajl, który utrudnia Wyjście z toksycznego związku .

  Są to więzi, które mogą uzależniać i wydawać się niemożliwe do ucieczki, destrukcyjne i niezwykle bolesne, a nawet grożą wpadnięciem w cykl przemocy ze względu na płeć. Dlatego zadawanie pytań, takich jak te zaproponowane w poprzednim punkcie, i słuchanie własnych odpowiedzi jest nie tylko pierwszym krokiem, ale także pozwala na inną perspektywę.

  Pierwszą rzeczą jest zidentyfikowanie problemu i pozbycie się strachu przed samotnością i nie znalezieniem nikogo innego, a następnie rozpoczęcie pracy nad poczuciem własnej wartości i wyznaczanie nowych celów.

  Doradztwo jest opcją wspierającą proces wychodzenia z toksycznego związku. Czasami wiemy, że musimy podejmować decyzje, ale nie podejmujemy ich, ponieważ brakuje nam determinacji, siły i dlatego, że logicznie rzecz biorąc, w niektórych sytuacjach wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, na przykład wyjście z toksycznego związku, gdy w grę wchodzą dzieci lub zerwanie innych rodzajów więzi rodzinnych. Terapia może dać bardzo potrzebny zastrzyk energii aby zerwać toksyczny związek.

  Zdjęcie autorstwa Vlada Karpovich (Pexels)

  Toksyczny związek: rozwiązanie

  Jak zmienić toksyczny związek w zdrowy? Jak powiedzieliśmy na początku, toksyczne relacje występują nie tylko w parach, ale także w miejscu pracy, w rodzinie... a w tych przypadkach często jeszcze bardziej skomplikowane jest zerwanie z toksyczną relacją.

  Musimy zrozumieć, czy możliwe jest rozwiązanie problemu, czy jest to kwestia trudności w komunikacji i spójności, czy też istnieje również kontrola, zależność i nadużycia? Stąd musimy szukać metod zarządzania nim w najlepszy możliwy sposób.

  Wizyta u psychologa pomaga znaleźć sposoby zarządzania komunikacją i spójnością, rozwijać umiejętności społeczne, takie jak asertywność, lepiej wyrażać uczucia i wyznaczać granice.

  Dotarcie do źródła problemu jest ważne, choć czasami, w zależności od tego, jak problematyczny jest związek i jak wiele szkód powoduje, Jedynym rozwiązaniem tego toksycznego związku jest jego zakończenie. .

  Jak przezwyciężyć toksyczny związek

  Gdy już znajdziesz w sobie siłę, by zakończyć toksyczną relację, oprócz skorzystania z pomocy specjalisty, ważne jest, abyś wdrożył szereg zachowań, które zapobiegną ponownemu wejściu w taką relację:

  Zero kontaktu

  Innymi słowy, należy odciąć się od wszelkiej komunikacji z drugą osobą i nie mamy tu na myśli tylko zaprzestania spotykania się z nią, ale także zaprzestania rozmów telefonicznych, wiadomości, e-maili i interakcji w mediach społecznościowych.

  ⦁ Otocz się pozytywnym nastawieniem

  Spędzanie czasu z właściwymi ludźmi jest niezbędne. Otocz się tymi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze, zafunduj sobie ulubione jedzenie lub zrób cokolwiek, co sprawi, że będziesz szczęśliwy.

  Podejmij stanowczą decyzję

  Często po rozstaniu zaczynasz tęsknić za drugą stroną. Dzieje się tak, ponieważ mózg łatwo zapamiętuje dobre chwile związku i zapomina o złych. Może wydawać się kuszące, aby przywrócić tę osobę do swojego życia, ale... pamiętaj, że dotarłeś do tego punktu i podjąłeś tę decyzję, ponieważ byłeś nieszczęśliwy i że zrobiłeś to, aby poczuć się dobrze i poprawić swoje życie.

  ⦁ Wybacz sobie po toksycznym związku

  Wyjście z toksycznego związku i uzdrowienie oznacza również wybaczenie sobie. Nie rób sobie wyrzutów, ale też nie stań się ofiarą.

  Pozwól sobie na odczuwanie wszystkich emocji

  Dopuszczalne jest posiadanie mieszanych emocji po zakończeniu związku i odczuwanie złości. Musisz jednak rozpoznać, które emocje Ci służą, a które Cię blokują. Wiele osób było w toksycznych związkach miłosnych, tak jak Ty, i nauczyło się wybaczać sobie i wracać silniejszym niż kiedykolwiek.

  Zdjęcie autorstwa Fernando Brasil (Unsplash)

  Następstwa toksycznego związku

  Życie po toksycznym związku to stopniowe dochodzenie do siebie. Twoja samoocena prawdopodobnie ucierpiała, a jej odbudowa zajmie trochę czasu, więc otaczaj się ludźmi, którym ufasz. Będzie wiele dobrych i kilka złych dni, ale to normalne.

  Jest to również naturalne strach przed nowym wyborem partnera i powtórzeniem toksycznych wzorców Nawet przejść przez tak zwaną "kradzież", aby przeżyć kolejną historię, w której powtarza się ta sama dynamika. uprowadzenie emocjonalne (gdy ktoś przez jakiś czas kontroluje twoje zachowanie, możesz obawiać się myśleć i działać swobodnie).

  Zainwestuj w dobre samopoczucie emocjonalne, zainwestuj w siebie.

  Znajdź psychologa już teraz

  Podsumowanie: filmy i książki o toksycznych związkach

  Jak widzieliśmy, istnieje wiele powodów, dla których można skończyć w toksycznym związku miłosnym. Literatura, mały ekran i duży ekran są pełne przykładów niezdrowych relacji, najgorsze jest to, że w wielu przypadkach nie są one przedstawiane jako takie, ale wręcz przeciwnie.

  Na przykład film dla nastolatków Przez moje okno oparty na książce o tym samym tytule, przedstawia romantyczną miłość opartą na toksyczności i cierpieniu. Inne, takie jak 50 twarzy Greya , Zmierzch ... przedstawiają związki jako ideały romantycznej miłości, podczas gdy w rzeczywistości są to toksyczne więzi.

  Ale film pokazał nam również ciemniejszą stronę związków i to, jak toksyczne mogą one być. Przykłady toksycznych partnerów widzieliśmy je w Revolutionary Road , Gone Girl , Bliżej , Blue Valentine ...

  Wreszcie, jeśli szukasz Książki o wychodzeniu z toksycznego związku można przeczytać:

  • "Toksyczne emocje y "Toksyczne namiętności Bernardo Stamateas.
  • "Toksyczne relacje. 10 sposobów radzenia sobie z ludźmi, którzy utrudniają ci życie" autorstwa Lillian Glass.
  • "Kiedy kochać za bardzo to być zależnym". Silvia Congost.
  • "Jak przetrwać wśród ludzi s toksyczny". przez Espido Freire.
  • "Jeśli boli, to nie jest miłość - naucz się identyfikować i uwalniać od toksycznej miłości". Silvia Congost.
  • "Doskonałe relacje". Thomas Gordon.

  Zastanów się, czy potrzebujesz wsparcia psychologicznego, aby przezwyciężyć koniec związku i mieć narzędzia, aby stawić czoła przyszłości, porzucić niezdrowe postawy, odzyskać siły po toksycznej relacji i podjąć wyzwanie!

  Psychologia pomoże ci w relacjach i w odzyskaniu dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, w psycholodzy online Buencoco może ci pomóc a ponadto z zalety terapii online .

  Będę szukał pomocy

  James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.