Moczenie nocne w dzieciństwie - czy dziecko nadal moczy się w łóżku?

 • Udostępnij To
James Martinez

Moczenie nocne to termin medyczny określający mimowolne oddawanie moczu. Jest ono dość powszechne w dzieciństwie i występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Jeśli Twoje dzieci wciąż sikają, czytaj dalej, ponieważ mówimy o moczeniu nocnym u dzieci i sposobach jego leczenia.

Moczenie nocne u dzieci w psychologii

Co psychologia mówi o moczeniu nocnym u dzieci? Przyjrzyjmy się kryteriom diagnozy według Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM-5):

 • Powtarzające się oddawanie moczu w łóżku i na ubraniu.
 • Częstotliwość dwa razy w tygodniu przez co najmniej trzy kolejne miesiące;
 • Występuje u dzieci w wieku co najmniej 5 lat;
 • Jest to zachowanie, które nie jest spowodowane wyłącznie bezpośrednim efektem fizjologicznym substancji lub ogólnymi warunkami medycznymi.

Enureza: znaczenie

Jak wspomnieliśmy na początku, moczenie nocne jest problemem, który dotyka głównie dzieci i odnosi się do mimowolnej utraty moczu. Istnieją dwa podtypy moczenia nocnego: nocne i dzienne.

Moczenie nocne i dzienne u dzieci

The moczenie nocne charakteryzuje się mimowolną i przerywaną utratą moczu podczas snu u dzieci w wieku powyżej pięciu lat, które nie cierpią na żadne inne zaburzenie fizyczne, które uzasadniałoby mimowolne oddawanie moczu. Ma podłoże genetyczne (rodzinność wykryto w prawie 80% przypadków) i częściej występuje u mężczyzn.

Stwierdzono, że zaburzenie to jest związane z:

 • zaparcia i nietrzymanie moczu;
 • problemy poznawcze;
 • zaburzenia uwagi;
 • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

The moczenie dzienne Wyciek moczu, który występuje w ciągu dnia, jest częstszy u kobiet i jest rzadki po ukończeniu dziewiątego roku życia.

Szukasz porad dotyczących rodzicielstwa?

Porozmawiaj z Buencoco!

Pierwotne i wtórne moczenie nocne u dzieci

W zależności od okresu, moczenie nocne ma charakter pierwotny lub wtórny.

Jeśli dziecko było nietrzymające moczu przez co najmniej sześć miesięcy, dziecko jest moczenie pierwotne Zamiast tego mówimy o moczenie wtórne jeśli dziecko wykazywało okresy trzymania moczu przez co najmniej sześć miesięcy, a następnie nawroty.

Jakie są przyczyny moczenia wtórnego? Istnieją zarówno przyczyny fizjologiczno-medyczne, jak i psychologiczne. Wiele badań podkreśla, że dzieci z wtórnym moczeniem nocnym mają więcej problemów psychologicznych z powodu stresujących wydarzeń, takich jak narodziny rodzeństwa lub udział w wypadkach drogowych.

Zdjęcie autorstwa Ketut Subiyanto (Pexels)

Kiedy zdjąć pieluchę?

Często początków moczenia nocnego należy szukać we wczesnym wykształceniu zwieraczy. Frustracja u dzieci i problemy psychologiczne towarzyszące temu zaburzeniu mogą być znaczące, zwłaszcza jeśli dorośli traktują dziecko z pogardą i umartwianiem się.

Dziecko, które zbyt wcześnie rozpoczęło naukę korzystania z toalety, może w późniejszym okresie rozwoju wykorzystywać moczenie nocne jako sposób na zakomunikowanie rodzicom swojego dyskomfortu.

Edukacja w zakresie kontroli mikcji wymaga wiele uwagi i troski. Ważne jest, aby dziecko było przygotowane pod względem poznawczym, a przede wszystkim językowym, ponieważ musi być w stanie wykonać następujące czynności:

- Trzymanie moczu.

- Poinformuj rodziców o takiej potrzebie.

Wskazówki dotyczące usuwania pieluch

Ważne jest, aby w domu panowały dobre warunki, aby dziecko chętnie zaakceptowało tę zmianę. Dziecko:

 • Powinieneś być zaangażowany w ten proces, np. możesz wybrać, czy korzystasz z deski sedesowej czy nocnika, możesz wybrać preferowany kolor lub wzór.
 • Powinien postrzegać tę sytuację jako wspólną aktywność, więc dobrym pomysłem jest, aby sam wybrał bieliznę, której będzie potrzebował;
 • Na początku należy towarzyszyć mu w toalecie z pewną regularnością, pozwalając mu pozostać nieco dłużej niż to konieczne.

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas usuwania pieluch:

 • Nie przeprowadzaj tego procesu w innych okresach stresujących zmian dla dziecka, takich jak zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się młodszej siostry lub brata, porzucenie smoczka.
 • Nie należy zniechęcać dziecka w przypadku incydentów.
 • Każdy sukces powinien być wykorzystywany jako okazja do pogratulowania dziecku.
 • Wszystkie osoby zaangażowane w opiekę nad dzieckiem powinny współpracować w ten sam sposób.
Zdjęcie Pixabay

Moczenie nocne u dzieci i leczenie

W leczeniu moczenia nocnego terapia poznawczo-behawioralna aktywnie angażuje zarówno rodziców, jak i dziecko. W rzeczywistości konieczne jest, aby każdy z nich przyjął określoną rolę w pomaganiu w rozwiązaniu problemu: to zadecyduje o tym, czy leczenie zakończy się sukcesem.

Obserwacja

Obserwacja jest podstawową częścią interwencji, a rodzice otrzymają karty obserwacji na co najmniej 2 tygodnie:

 • Zwróć uwagę na nocne incydenty dziecka.
 • Zidentyfikuj krytyczny moment, w którym dochodzi do wycieku moczu (ponieważ często staje się to nieświadomym nawykiem).

Wszystko to bez budzenia dziecka.

Psychoedukacja i moczenie nocne u dzieci

Faza psychoedukacyjna umożliwia rodzicom i dziecku:

 • Lepsze zrozumienie zaburzenia.
 • Dowiedz się, co utrzymywało problem w czasie;
 • Co należy zmienić, zarówno w ciągu dnia (np. praktyki higieniczne w toalecie), jak i w nocy (np. zdejmowanie pieluch lub budzenie się w celu pójścia do toalety).

Często oczekiwania dorosłych wywierają dużą presję na dziecko i grożą wzmocnieniem stanu napięcia, który nie pomaga w przezwyciężeniu problemu.

Jeśli szukasz porady dotyczącej metod wychowawczych, możesz skonsultować się z jednym z naszych psychologów online.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.