Intuicja - czy powinniśmy jej słuchać?

 • Udostępnij To
James Martinez

Kto nie dał się ponieść intuicja (lub to, co niektórzy nazywają przeczuciem lub szóstym zmysłem), kiedy przychodzi do podjęcia decyzji? Ta niewiedza, która prowadzi cię do podjęcia decyzji lub działania w taki, a nie inny sposób, nie masz pojęcia dlaczego, ale wiesz, że to jest kierunek, w którym należy podążać.

Budda powiedział, że "intuicja, a nie rozum, jest kluczem do podstawowych prawd", Albert Einstein powiedział, że "intuicja jest niczym więcej niż wynikiem wcześniejszego doświadczenia intelektualnego", a Herbet Simon zdefiniował ją jako "nic więcej i nic mniej niż umiejętność rozpoznawania", a to tylko kilka przykładów wszystkiego, co zostało powiedziane o intuicji w przeszłości.mówili i pisali o tym...

W tym artykule mówimy o intuicji jego znaczenie y co możemy zrobić, aby ją rozwinąć .

Intuicja: znaczenie

Jak powiedzieliśmy na początku, jak wiele nie napisano o intuicji! Jest ona przedmiotem badań filozofów, ponieważ uważają oni, że istoty ludzkie zawsze wykorzystywały swoją intuicję do przetrwania.

Należy uważać, aby nie pomylić instynkt i intuicja Z biologicznego punktu widzenia, Instynkt jest wrodzonym zachowaniem zarówno ludzi, jak i zwierząt. podczas gdy intuicja jak zobaczymy, opiera się na "percepcji poznawczej". i tylko ludzie ją mają.

Platon określił istnienie różnych form wiedzy, takich jak noeza (wysoki stopień wiedzy, zdolność duszy, która pozwala na bezpośrednie uchwycenie idei), oraz Kartezjusz zdefiniował pojęcie intuicji jako "to, co jest oświetlone światłem rozumu".

W naszych czasach i w naszym języku Co oznacza słowo intuicja Zacznijmy od Definicja intuicji jak ujmuje to RAE: "zdolność rozumienia rzeczy natychmiast, bez potrzeby rozumowania".

A co z psychologią? Znaczenie intuicji w psychologii odnosi się do faktu, że Intuicja oznacza zrozumienie Rzeczywistość ta przejawia się poprzez pozornie nieistotne, trywialne lub niepozorne, rozproszone, chaotyczne i rozproszone oznaki.

Czy potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Porozmawiaj z Buencoco!

Czym jest intuicja według Junga?

Dla Carla Junga, który opracował typy osobowości, które później stały się podstawą testu MBTI, intuicja to "w-richtext-figure-type-image w-richtext-align-fullwidth"> Zdjęcie Andrea Piacquadio (Pexels)

Jak działa intuicja

Jak działa intuicja u człowieka? Intuicyjny proces poznawczy jest zasilany informacjami przez podświadomość. W nasz mózg gromadzi wiele informacji na poziomie neurologicznym poniżej świadomości .

Można powiedzieć, że nasz mózg rejestruje szczegóły w naszej nieświadomości. Na poziomie świadomym nie wiemy, że zarejestrowaliśmy te szczegóły, ale to właśnie do nich przychodzi nasza intuicja, aby udzielić szybkich odpowiedzi. Jak widać, Nie ma w tym nic magicznego, a intuicja nie jest darem. .

Dla neurobiologii intuicja jest procesem umysłowym, który nie pochodzi z ludzkiej wyobraźni, ale ma neurologiczny korelat.

Istnieją badania, które twierdzą, że intuicja może pomóc nam w podejmowaniu lepszych decyzji. Czy to oznacza, że lepiej jest podejmować każdą z naszych życiowych decyzji w oparciu o intuicję, a nie w oparciu o świadome i uzasadnione oceny? Zobaczmy...

Intuicja nie zawodzi?

Czy intuicja nigdy się nie myli, gdy coś ci podpowiada? Nie, nie o to nam chodzi.

Nasz umysł często cenzuruje intuicję jako irracjonalne źródło, a nawet z magicznymi konotacjami. Jest ona nieufna i często odrzucana. Zamiast tego możemy poszukiwanie równowagi między intuicją a rozumem .

Jak rozpoznać intuicję?

Skąd wiesz, czy to intuicja, czy inne przeczucie? Czasami, możemy pomylić intuicję z na przykład, pragnienia, strach, niepokój ... spróbujmy zobaczyć, jak rozpoznać i słuchać intuicji:

 • Intuicja nie jest głosem serca czy emocji. czujemy, gdy czegoś chcemy.
 • Jak objawia się intuicja? W następujący sposób nieoczekiwany i motywowanie do obrania właściwej drogi.
 • Nie jest to wynikiem rozumu, irracjonalnych przekonań lub magiczne myślenie Jest to raczej zdolność do poznania, zrozumienia lub postrzegania czegoś w sposób jasny i natychmiastowy, bez interwencji logiki lub rozumu.
 • Nie towarzyszy udręka i strach (jeśli odczuwasz lęk, niepokój i niepokój, może być konieczna wizyta u psychologa).

Jak rozwijać intuicję

Są tacy, którzy mogą pochwalić się wysoko rozwiniętą intuicją. Jeśli tak nie jest w twoim przypadku i chciałbyś uczenie się, jak ją wzmocnić Oto kilka wskazówek:

 • W książce Inteligencja emocjonalna, Goleman mówi: "Nie pozwól, aby hałas opinii innych ludzi uciszył twój wewnętrzny głos. Co ważniejsze, miej odwagę robić to, co podpowiada ci serce i intuicja. W pewnym sensie już wiesz, kim naprawdę chcesz się stać. Więc, Wyłączyć hałas i skupić się na spokojnym stanie umysłu. Być bardziej otwartym na swoje wewnętrzne ja. Jak? Poprzez działalność artystyczną, poprzez kontakt z naturą...
 • Uwiarygodnij swój szósty zmysł Czasami nasze ciało reaguje fizjologicznie, aby nas ostrzec.
 • Kilka ćwiczeń rozwijających intuicję Mogą to być joga, techniki relaksacyjne (takie jak trening autogenny) i uważność, ponieważ sprawiają, że jesteś bardziej świadomy bodźców i wrażeń, które wcześniej pozostawały niezauważone.

Książki na temat intuicji

Jeśli nadal chcesz dowiedzieć się więcej o cechach intuicji i jak ją ćwiczyć, zostawiamy cię z niektóre odczyty które mogą Cię zainteresować:

 • Kształcenie intuicji Robin M. Hogarth
 • Intuicyjna inteligencja autorstwa Malcolma Gladwella.
 • Połączenie intuicji i rozsądku przez Jonasa Salka.
 • Intuicja i analiza transakcyjna Eric Berne.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.