Symptomy zakochania - czy istnieją?

  • Udostępnij To
James Martinez

Kiedy ktoś jest zakochany, często myśli, że jest to uczucie, które ma trwać wiecznie. Oczywiście nie brakuje wyzwań w związku i problemów w związku, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że życie we dwoje oznacza dążenie do tego, aby wszystko działało i trwało przez długi czas.

Aby związek pary mógł się rozwijać i ewoluować, wymaga ciągłego zaangażowania ze strony obojga partnerów. Może to oznaczać pracę nad słuchaniem, zaspokajaniem potrzeb drugiej osoby (bez zapominania o własnych) i zawieraniem kompromisów dla dobra pary.

Ale co się dzieje, gdy związek miłosny się kończy? Czasami możemy dostrzec pewne oznaki zakochania, którym zwykle towarzyszy uczucie, że nie kochamy już danej osoby, co stawia związek pod znakiem zapytania. Ale czy naprawdę możemy mówić o "//www.buencoco.es/blog/cuanto-dura-el-enamoramiento">Jak długo trwa zakochanie?

Czy test może ci powiedzieć, czy to, co czujesz, to objawy zakochania?

Dlaczego w pewnym momencie związku stwierdzamy, że "nie jestem już zakochany", "nie jestem już zakochana"? Skąd możemy wiedzieć, czy nadal jesteśmy zakochani? W Internecie łatwo jest znaleźć testy, które twierdzą, że pomagają zrozumieć, kiedy związek się kończy lub jak sprawdzić, czy nadal jesteś zakochany.

Testy te często obiecują konkretne odpowiedzi na pytania takie jak "Czy to naprawdę koniec?" i zadają pytania takie jak poniższe:

  • Jak sprawdzić, czy nadal kocham tę osobę.
  • Jakie są oznaki, że nie jesteś zakochany?
  • Jak rozpoznać koniec małżeństwa/partnerstwa?

Takie testy powinny być oczywiście interpretowane w sposób zabawny, a nie jako poważna i profesjonalna analiza psychologiczna.

Prawdą jest, że istnieją pewne oznaki wskazujące na to, że para nie pracuje lub że związek może się skończyć, ale mają one niewiele wspólnego z dowodami na koniec związku miłosnego, a znacznie więcej z modalnościami relacyjnymi, które wprowadzamy w naszym związku z drugą stroną.

Zdjęcie Pixabay

Rozczarowanie: dlaczego miłość się kończy?

Rozczarowanie może objawiać się na różnych etapach: zaczyna się od rozczarowania pomysłem, że związek może się poprawić, potem przychodzi rozczarowanie, a w niektórych przypadkach kończy się obojętnością i apatią.

Jednak każda historia miłosna jest wyjątkowa, a związek może zakończyć się z różnych powodów. objawy zakochania w parze może być różnych typów i są związane z dynamiką relacji między partnerami. Wśród nich najczęstsze mogą być:

  • Brak dialogu i dzielenia się: Kiedy druga osoba nie jest już słuchana i dzielona, brakuje fundamentalnej części każdego związku, a wśród pierwszych "//www.buencoco.es/blog/crisis-pareja-causas-y-soluciones">kryzys pary.
  • Unika się kontaktu fizycznego Kiedy związek się kończy, może to mieć również wpływ na seksualność, a seks i miłość nie wydają się już iść w parze. Zmniejsza się pożądanie i intymność z drugą osobą.

Ale dlaczego "wypadamy z miłości"? Przyczyny wypadania z miłości są niezwykle subiektywne i mogą być różne dla każdej osoby. Często dzieje się tak, że zmiana (która może być zewnętrzna lub wewnętrzna w stosunku do osoby) zaburza poprzednią równowagę, która trzymała parę razem.

W niektórych przypadkach może to być problem ze zdrowiem psychicznym, który wpływa na związek; pomyśl na przykład o depresji i utracie miłości: depresja może również zakończyć związek miłosny. Wspólne życie z partnerem cierpiącym na depresję może z czasem osłabić związek aż do jego całkowitego zakończenia.

Nawet w przypadku miłosnego OCD mogą pojawić się myśli kwestionujące uczucia partnera lub własne. W tym przypadku są to jednak obsesyjne i natrętne myśli, które mogą wynikać z wątpliwości, czy przestać kochać partnera, często podsycane dysfunkcyjnymi przekonaniami, które mogą wywoływać ataki lęku i kontrolować manię.

Pomoc psychologiczna pomaga leczyć emocje

Rozpocznij kwestionariusz

Kiedy kończy się miłość między partnerami: konsekwencje psychologiczne

Ból emocjonalny związany z utratą miłości może powodować wstrząsy, z którymi czasami trudno sobie poradzić. Utrata miłości, w kategoriach emocjonalnych, może również oznaczać kwestionowanie naszego wyobrażenia o miłości, naszych pragnień i sposobu, w jaki odnosimy się do naszego partnera, pozostawiając miejsce na niepewność.

Powiedzenie drugiej osobie "to koniec" nie zawsze jest łatwe, a uświadomienie sobie tego może wywołać wstyd i poczucie winy wobec partnera, ale także niepokój, smutek i uczucie złości. Chociaż nie jest to powszechne w stabilnych parach, są ludzie, którzy unikają tego momentu i kończą ghostingiem. Jak powiedzieliśmy, ghosting jest bardziej powszechny we wczesnych związkach,Jeśli jednak danej osobie brakuje między innymi odpowiedzialności emocjonalnej, może zdecydować się na zakończenie związku w ten sposób.

Dzielenie tak wiele z daną osobą i podjęcie decyzji o zakończeniu związku może być przerażające, zwłaszcza jeśli związek charakteryzuje się zależnością emocjonalną.

To właśnie wtedy pojawiają się wątpliwości i pytania, takie jak: "Jak zrozumieć, czy to naprawdę koniec" lub "Jak zrozumieć, czy nadal jest się zakochanym, czy też jest to nawyk", być może próbując znaleźć, nawet tam, gdzie ich nie ma, powody, by pozostać razem.

Ale miłość to nie tylko motyle w brzuchu i euforia, a zakochanie to wydarzenie, które choć bolesne, można zaakceptować i zrozumieć.

W końcu, czy miałoby sens pozostawanie w związku miłosnym, który już nas nie satysfakcjonuje i zadowalanie się okruchami miłości? Czy byłoby lepiej, aby nie zawieść lub nie zranić partnera, żyć więzią, która na dłuższą metę może być doświadczana jako toksyczny związek?

Kiedy już nie kochasz: pomoc psychologa

Koniec związku miłosnego może wpływać na samopoczucie psychiczne partnerów, którzy często doświadczają poczucia winy, złości i smutku. Jak psychologia może pomóc, gdy miłość się kończy?

Możliwe są na przykład różne interwencje:

  • Poprzez terapię par, która jest przydatna do lepszej identyfikacji przyczyn dyskomfortu i zainicjowania procesu świadomości i akceptacji, a także do wspierania bardziej skutecznej komunikacji między partnerami i poczucia własnej wartości w związku pary.
  • Poprzez terapię indywidualną, która może poprowadzić osobę do odkrycia wszelkich dysfunkcyjnych zachowań w związku, pracy nad związkiem między poczuciem własnej wartości a miłością oraz do oderwania się od czegoś, co nie zapewnia już dobrego samopoczucia emocjonalnego.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.