Korzyści płynące z teatru dla dobrostanu psychicznego

 • Udostępnij To
James Martinez

Czy kiedykolwiek chciałeś być kimś innym? Czy możesz sobie wyobrazić, że stawiasz się w sytuacji Lady Makbet lub Don Juana Tenorio i doświadczasz ich emocji? Czy to po to, by stać się tym, kim chcesz być (nawet jeśli tylko na czas trwania spektaklu), tylko ze względu na grę aktorską, aby otrzymać brawa lub przezwyciężyć nieśmiałość? korzyści płynące z teatru dla dobrostanu psychicznego Jest ich kilka i właśnie o nich piszemy w tym wpisie.

Oprócz tego, że jest to zabawna i zabawna aktywność, wykazano, że korzyści płynące z teatru pomagają umysłowi. Patrząc wstecz, odkrywamy, że Freud wierzył, że sztuka była sposobem na zaspokojenie instynktownych impulsów poprzez mechanizm obronny sublimacji.

Teatr jest obecnie uważany za formę terapii, która wykorzystuje określone formy terapii w celu zapobiegania i łagodzenia różnych form zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe, trudności w relacjach, niska samoocena i wychodzenie z depresji, aby wymienić tylko kilka przykładów.

Zdjęcie autorstwa Cottonbro (Pexels)

Jakie są korzyści z uprawiania teatru?

Aktywność ta oferuje liczne korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Poprawa samoświadomości i potencjału

Niektóre z wielkich zalet teatru w tym obszarze:

 • Lepiej cię poznać.
 • Poznaj swoje możliwości i potencjał.
 • Odkryj niektóre części swojej osobowości.

Jednym z cudów aktorstwa jest to, że pozwala ci być kimkolwiek chcesz, od postaci, która jest podobna do ciebie i z którą czujesz się komfortowo, do zupełnie innej postaci, z aspektami, emocjami i postawami, których nie doświadczyłeś w prawdziwym życiu (które nie należą do ciebie i które czasami mogą być nawet przerażające).

Teatr pozwala ci podejść do całej gamy rzeczy w bezpieczny sposób, aby je odkrywać i doświadczać bez strachu i bez osądzania. Dlaczego jest to jedna z zalet teatru? Ponieważ wzbogaca i uelastycznia osobowość puszka poprawić samoocena , relacja z samym sobą i z innymi .

Poprawa świadomości ciała i głosu

Ciało i głos są jednymi z najważniejszych narzędzi aktora lub aktorki. Poprzez odgrywanie różnych postaci i ciągłe zmiany można nauczyć się następujących rzeczy:

 • Wykorzystanie ciała w nowy sposób.
 • Skoncentruj się na wszystkich jego częściach i wykorzystuj je bardziej kreatywnie i elastycznie.

Na przykład, można nauczyć się poruszać, czołgając się zamiast chodzić, lub podnosić coś z ziemi łokciami zamiast rękami. Dzieje się tak nie tylko z ciałem, ale także z głosem, który musi dostosowywać się do różnych ról. Jak widać, Kolejną korzyścią z uprawiania teatru jest odkrywanie nowych form ekspresji i interakcji z innymi. i która pozwala na grę z następującymi elementami:

 • objętość;
 • ton;
 • prędkość;
 • rytm.
Zdjęcie Erik Mclean (Unsplash)

Poprawia empatię i umiejętności socjalizacji

Inną korzyścią płynącą z teatru jest to, że zwiększa on empatia . Odgrywanie roli zmusza cię do robienia wielu rzeczy:

 • Przestudiuj osobowość postaci.
 • Wejdź do głowy tej drugiej osoby.
 • Zobacz świat oczami tego, którego reprezentujesz.

Uczysz się więc obserwować innych, rozumieć ich punkty widzenia i patrzeć na rzeczy bardziej elastycznie.

Z drugiej strony, w grupie teatralnej są zwykle ludzie, którzy bardzo różnią się od ciebie pod względem wieku, zawodu, stylu życia, osobistych upodobań... To również doprowadzi cię do poszerzenia horyzontów, nauczenia się relacji z innymi ludźmi i uniknięcia osądzania i strachu przed byciem ocenianym.

Jedną z największych zalet teatru jako aktywności jest to, że Stopniowo pomaga przezwyciężyć nieśmiałość, osobiste blokady i trudności z odsłonięciem się przed innymi.

Poprawia kreatywność, koncentrację i pamięć

Granie różnymi postaciami zmusza cię do wykorzystanie kreatywności i wyobraźni Ponieważ sprawia, że odkrywasz siebie na nowo i wymyślasz nowe sposoby poruszania się, mówienia, myślenia i działania. Tak więc kolejną zaletą uprawiania teatru jest to, że wzbogaca on wyobraźnię i zdolność ekspresji.

Co więcej, teatr sprawia, że skupiasz się na "w-embed">

Buencoco wspiera Cię, gdy potrzebujesz poczuć się lepiej

Rozpoczęcie kwestionariusza

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.