Psychologiczne spojrzenie na piosenkę Shakiry i miłosny żal

  • Udostępnij To
James Martinez

Bombowa piosenka Shakiry i Bizarrapa była tematem ostatnich kilku dni, a rzucające się w oczy frazy skierowane do nieświadomego bohatera piosenki były komentowane wszędzie, a memy wywoływały więcej niż uśmiech na naszych twarzach. Ale prawda jest taka, że po sentymentalnym rozstaniu jest wiele mieszanych emocji i dużo żałoby.

Zapytaliśmy więc naszych psychologów o Zarządzanie emocjami w rozstaniach i etapach żałoby Przyglądamy się najnowszej piosence Shakiry pod kątem psychologicznym i zastanawiamy się, co ma nam do powiedzenia...

Etapy żałoby

Rozmawiamy z naszą psycholog Antonellą Godi, która wyjaśnia w skrócie Jakie są etapy żałoby i na jakim etapie może być Shakira.

"Kiedy kończy się znaczący związek, przechodzimy przez fazy bardzo podobne do tych, które towarzyszą żałobie. odrzucenie i zaprzeczenie Następnie zawarliśmy umowę faza nadziei Pierwszym z nich jest nadzieja na ponowne bycie z ukochaną osobą, po której następują kolejne. faza gniewu, faza rozpaczy a następnie, z czasem i wysiłkiem, dochodzisz do faza akceptacji Wtedy możemy przejść dalej.

Antonella mówi nam również, że trudno jest odróżnić etapy żałoby ponieważ często nakładają się one na siebie ale Shakira prawdopodobnie wciąż jest w fazie, w której dominują emocje wściekłości i gniewu.

Zdjęcie autorstwa Cottonbro Studio (Pexels)

Akcja, reakcja i wpływ

Gerard Piqué Zamiast zareagować słownymi deklaracjami i w pełni zaangażować się w kontrowersje, zdecydował się na kontratak za pomocą działań: pojawiając się publicznie z Casio i Twingo (marki przedmiotów, z którymi Shakira porównuje swojego nowego partnera).

Niektórzy postrzegali tę reakcję jako dziecinne zachowanie, mściwą postawę, a nawet cechy narcystyczne (o co Shakira oskarżyła go w innej piosence).

W związku z nową debatą chcieliśmy również dowiedzieć się, z psychologicznego punktu widzenia, co może skłonić osobę do takiej reakcji i jakie emocje mogą się za tym kryć.

Według naszej psycholog Antonelli Godi, za tymi reakcjami może kryć się pragnienie i potrzeba zemsty Kiedy się mścimy, robimy to pod wpływem emocji, które przyćmiewają racjonalność".

Nie wiemy na pewno, co skłoniło piłkarza do takiej reakcji, ale jeśli przechodzisz przez rozstanie, radzimy, abyś o tym pamiętał, ostatecznie i często, Zemsta pogłębia uczucie urazy i nienawiści, a to nie pomaga ruszyć naprzód.

Bianca Zerbini, inny z naszych psychologów, widzi w reakcji Piqué możliwość roszczenie o pomoc społeczną Może to być sposób na ochronę samego siebie, nawet kosztem wydawania się kontrowersyjnym i mściwym.

W odniesieniu do możliwych cech narcyzmu, które niektórzy dostrzegają, Bianca ostrzega: "Jest to Konieczne jest rozróżnienie między reakcjami normalnymi i patologicznymi. Na przykład, wbrew powszechnemu przekonaniu, narcyzm jest podstawową cechą dla dobrego rozwoju jednostki i musimy go mieć we właściwej mierze. To, co odróżnia normalny narcyzm od patologicznego narcyzmu, to fakt, że ten ostatni nie stara się wykorzystać drugiej osoby.ani nie dąży do ich zniszczenia. Narcyzm niepatologiczny jest przydatny dla danej osoby i użyteczne dla jej ochrony".

Innym odczytaniem tych działań i reakcji jest Anna Valentina Caprioli: "w-richtext-figure-type-image w-richtext-align-fullwidth"> Zdjęcie autorstwa Rodnae Productions (Pexels)

Zdrady, ofiary i winowajcy

Anna Valentina Caprioli, psycholog online w Buencoco, daje nam interesujący wgląd w koncepcję "zdrady". W zwykły sposób, kojarzymy zdradę w parze z romantycznymi relacjami poza parą. Istnieje jednak wiele form zdrady: preferowanie pracy, stawianie dzieci na pierwszym miejscu, priorytetowe traktowanie rodziny pochodzenia, preferowanie przyjaciół itp.

Anna Valentina dodaje: "Jako społeczeństwo, Mamy tendencję do postrzegania zdradzającego jako winnego, a zdradzonego jako ofiarę, Wymienione powyżej etapy żałoby i emocje związane z każdym z nich są często bardzo podobne między ludźmi, pomimo różnych przyczyn rozstania. Jednak każda osoba przechodzi przez nie inaczej ".

Antonella Godi mówi nam, że zdrada często wiąże się z wielkim cierpieniem, ponieważ Naraża na szwank nadzieje i projekty naszego przyszłego życia, ale także pamięć o naszej wspólnej przeszłości, której wartość może być kwestionowana. Z tych powodów dominują uczucia gniewu, rozpaczy, nieadekwatności, poczucia dewaluacji siebie, drugiej osoby i własnego związku.

Dobre samopoczucie psychiczne bliżej niż myślisz

Porozmawiaj z Buencoco!

Piosenka terapeutyczna czy mściwa?

The pisanie terapeutyczne opiera się na potrzebie wyrażania emocji, szczególnie w przypadkach, gdy nie jest to możliwe werbalnie. Jest to sposób na bycie świadomym naszych myśli i uczuć.

Chcieliśmy wiedzieć Co nasi psychologowie sądzą o piosence napisanej przez Shakirę Czy jest to terapeutyczne i może pomóc w leczeniu bólu, czy też jest to odtwarzanie emocji, takich jak gniew, uraza...?

" Pisanie pamiętnika (lub w przypadku Shakiry piosenka) o tym, jak się czujesz i przez co przechodzisz, może pomóc ci przetworzyć to, przez co przechodzisz w tym trudnym czasie. Czasami powrót i ponowne przeczytanie tego, co napisałeś, może pomóc ci przetworzyć to, przez co przechodzisz. może być pouczające Może pomóc ci uświadomić sobie, że pewne emocje są bardzo silne i że ból jest nadal wielki" - mówi Bianca Zerbini.

Jednak nasz psycholog ostrzega nas również, że jeśli motywem pisania i/lub śpiewania jest zemsta Należy zwrócić uwagę na niekończący się łańcuch reakcji i kontrreakcji, które są uruchamiane. To, co początkowo może wydawać się satysfakcjonujące, na dłuższą metę może wpływać na samopoczucie psychiczne.

Antonella Godi jest tego samego zdania: "Kiedy intencją jest zemsta, może być satysfakcja i ulga w chwili obecnej, ale na dłuższą metę, Zemsta często pozostawia poczucie pustki, goryczy i urazy, które nie pomagają uleczyć bólu. ".

Zdjęcie Amer Daboul (Pexels)

Przewracanie kartek po żałobie

Jeśli słuchałeś piosenki Shakiry, na pewno zauważyłeś, jak kończy "Ya está, ciao", ale w rzeczywistości jest długa droga, aby dotrzeć do tego "Ya está, ciao" i odwrócić stronę po zerwaniu. Jeśli przeżywasz żałobę miłosną, poniższe wskazówki mogą okazać się przydatne. :

Jak podkreśla Bianca Zerbini, każda osoba inaczej reaguje na odczuwany ból i nawet jeśli Otaczanie się ludźmi jest zawsze wskazane dla nie wpaść w błędne koło bycia ofiarą , być w samotność i nauczyć się cieszyć własnym towarzystwem jest również konieczne.

Ponadto Bianca, daje nam to Porady dotyczące zmiany strony po żałobie Najważniejszą rzeczą jest Bądź dla siebie pobłażliwy y nie bój się prosić o pomoc Jeśli dyskomfort utrzymuje się i znajduje odzwierciedlenie w otoczeniu, poszukaj profesjonalnej pomocy, aby poradzić sobie z frustracją lub złością i zmniejszyć stres emocjonalny.

Antonella Godi jest bardzo podobna w swojej opinii i zaleca psychoterapia jako pomoc w radzeniu sobie z bólem po stracie Przypomina nam również, że ważne jest, aby Ponowne łączenie się z ludźmi, którzy nas kochają jako doskonały sposób na nadanie nowego znaczenia naszemu życiu i na skupianie się na sobie .

"Kiedy zrywasz związek, zwłaszcza taki, który był ważny w twoim życiu, tracisz związane z nim znaczenie, a to oznacza, że tracisz część siebie. Dlatego ważne jest, aby podjąć wysiłek skupienia się na sobie, zaczynając myśleć o sobie jako o autonomicznych jednostkach, które mogą znaleźć własne dobre samopoczucie niezależnie od rozpadu związku".

Anna Valentina, podziel się swoją opinią z innymi psychologami, a także przypomnij nam: "div-block-313"> Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go:

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.