Jak to jest chodzić do psychologa - powody, dla których warto iść i co warto wiedzieć na początku

  • Udostępnij To
James Martinez

Są tacy, którzy niechętnie konsultują się z psychologiem z powodu różnych stereotypy Niektórzy uważają, że jest to oznaka słabości, inni uważają, że jest to dla osób z bardzo poważnymi problemami psychologicznymi, inni boją się tego, co ludzie powiedzą, inni uważają, że jest to bezużyteczne, inni nie wiedzą, z czym będą musieli się zmierzyć, a jeszcze inni nie wiedzą, co zrobią. jak to jest chodzić do psychologa ...

Moglibyśmy tak wymieniać dalej, ale lepiej zacznijmy rozwiewać wątpliwości.

Dlaczego warto iść do psychologa?

Wizyta u psychologa jest aktem odpowiedzialności za własne samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Jeśli zdecydujesz się na wizytę, to po to, aby specjalista mógł Ci pomóc, poprowadzić Cię i przedstawić inny punkt widzenia na sytuację, przez którą przechodzisz, w celu zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu.

Na szczęście zdrowie psychiczne staje się coraz ważniejsze, a społeczeństwo i rządy stają się tego świadome - ostatnio w naszym kraju Plan działania na rzecz zdrowia psychicznego 2022 -.

Kilka powodów, dla których warto udać się do psychologa

Poniżej znajdziesz niektóre z nich powody szukania pomocy psychologicznej :

  • Zdobądź narzędzia, które pozwolą ci na rozwój osobisty.
  • Samoświadomość (np. są ludzie, których orientacja to aseksualność i z niewiedzy uważają, że mają problemy lub zaburzenia).
  • Zaakceptuj to, kim jesteś, ze swoimi dobrymi, ale i ciemnymi stronami.
  • Identyfikacja automatycznych reakcji i myśli w różnych sytuacjach;
  • Radzenie sobie z bardziej złożonymi problemami, takimi jak lęk, trauma, fobie, patologiczna niepewność, depresja, problemy w związkach, żałoba, toksyczne relacje itp.

Objawy wskazujące na konieczność wizyty u psychologa

Tutaj znajdziesz niektóre z powodów, dla których warto udać się na terapię :

1. Uwagi, bez widocznej przyczyny medycznej, problemy trawienne, zmęczenie, bóle głowy, bezsenność ... Wiele problemów emocjonalnych objawia się w naszym ciele w formie fizycznej.

2. trudno Ci się skoncentrować na codziennych czynnościach, masz trudności z koncentracją. brak motywacji masz blokady ... ciągły dyskomfort znajduje odzwierciedlenie w naszych codziennych czynnościach.

. apatia Nie jesteś w stanie cieszyć się sytuacjami, które wcześniej uważałeś za przyjemne, takimi jak hobby czy spotkania z przyjaciółmi.

4. Drażliwość, pustka, samotność, niepewność, niska samoocena, niepokój, problemy z jedzeniem, eko-lęk ... Wahania nastroju są normalne dla ludzi, problem pojawia się, gdy częstotliwość i intensywność są wysokie.

Stosunki społeczne albo się pogorszyły, albo stały się toksyczne relacje z zależność masz problemy małżeńskie ... są powody, dla których warto udać się do psychologa.

6) Czy kiedykolwiek doświadczyłeś traumatyczne doświadczenie takie jak znęcanie się, zastraszanie... to doświadczenia, które pozostawiają ślad, a wizyta u psychologa pomaga lepiej radzić sobie z procesem powrotu do zdrowia.

7. Kryzys egzystencjalny które nie pozwalają ci jasno widzieć przyszłości, swoich celów, wiedzieć, którą ścieżką podążać...

8. podczas proces żałoby To normalne, że czujesz się źle i potrzeba czasu, aby dojść do siebie, ale jeśli czujesz, że utknąłeś w przedłużającym się żalu, może to być powód, aby udać się na terapię - możesz doświadczać depresji reaktywnej.

9. Irracjonalne obawy , inny rodzaje fobii które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia, gdy strach jest tak nadmierny, a nawet irracjonalny, że prowadzi do unikania tego, co go wywołuje.

10. Uzależnienia uzależnienie lub potrzeba substancji, aktywności lub relacji.

Jak widać, przyczyny Kiedy udać się do psychologa mogą być bardzo zróżnicowane; wszyscy mamy obszary, w których możemy się poprawić i poczuć lepiej.

Jeśli dotarłeś tak daleko, to prawdopodobnie dlatego, że podjąłeś decyzję o pójście do psychologa po raz pierwszy i masz wiele wątpliwości co do Jak to jest chodzić na terapię w Korzyści z wizyty u psychologa , Jak wygląda pierwsza konsultacja i inne, które postaramy się wyjaśnić poniżej.

Czy któryś z tych objawów brzmi znajomo? Znajdź swojego psychologa i popraw swoje samopoczucie psychiczne.

Wypełnij kwestionariusz

Czy warto chodzić do psychologa?

Dbanie o swoje ciało jest dobre, prawda? To dlatego, gdy masz dolegliwości, idziesz do lekarza, więc dlaczego wątpić, czy dobrze jest dbać o swój umysł? Tak, chodzenie do psychologa jest dobre Ponadto, jak wspomniano powyżej, nie jest do tego konieczne posiadanie zaburzeń psychicznych.

Konsultacje są pełne ludzi, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, pomagając przezwyciężyć nieśmiałość, zwiększyć poczucie własnej wartości, mieć większą kontrolę nad emocjami, nauczyć się wyznaczać granice, odzyskać motywację, porzucić uczucie, że nie wiedzą, co jest nie tak, ale wiedzą, że coś nie jest w porządku.... Psychologia nie jest tylko dla ludzi z bardzo skomplikowanymi problemami.

Plusy i minusy chodzenia do psychologa

Jesteśmy przekonani, że chodzenie do psychologa ma zalety i jest korzystne, ale wiemy, że stygmatyzacja powoduje niechęć i sprawia, że myślisz o wadach chodzenia do psychologa:

  • Strach przed intymnością, przed pokazaniem swojego wnętrza i poczuciem bycia ocenianym, ale niesłusznie! Psycholog jest profesjonalistą, który ma słuchać, a nie oceniać.
  • Brak bezpieczeństwa Jak wybrać psychologa To doświadczenie może sprawić, że zwątpisz w korzyści płynące z chodzenia na terapię. Dowiedz się, którzy specjaliści zajmują się problemem, z którym chcesz sobie poradzić, sprawdź ich specjalizację.
  • Przekonanie, że pójście na terapię kosztuje fortunę. Prawdą jest, że z powodu braku środków w publicznym systemie opieki zdrowotnej większość pacjentów udaje się do prywatnego gabinetu, ale zanim odrzucisz ten pomysł, zasięgnij informacji. ceny psychologa Przez większość czasu, Pierwsza konsultacja poznawcza jest bezpłatna Możesz zapytać, ile sesji może być potrzebnych w przypadku Twojego problemu.

Jak już wspomnieliśmy, uważamy, że terapia przynosi korzyści, dlatego teraz zajmiemy się nimi bardziej szczegółowo.

Korzyści z chodzenia na terapię

Dlaczego ważne jest, aby udać się do psychologa? Niektóre z korzyści, jakie można uzyskać, decydując się na wizytę u psychologa, są następujące:

Stabilność psychiczna i dobre samopoczucie emocjonalne

Dowiesz się, jak działa twój umysł, zdobędziesz narzędzia do kontrolowania swoich emocji, zwiększysz swoją samoświadomość, a to zapewni ci równowagę, stabilność psychiczną i dobre samopoczucie emocjonalne.

2. odrzucenie ograniczających przekonań

Czasami powtarzamy w kółko te same błędy, jesteśmy przekonani, że coś nie jest dla nas, że nie jesteśmy w stanie tego czy tamtego... i wiesz co? W dzieciństwie nabywamy wzorce, w których możemy zostać uwięzieni i które prowadzą nas błędnie do tych wszystkich ograniczających przekonań, nawet w skrajnych przypadkach są tacy, którzy kończą z rozwojem cherofobii, któraoznacza strach przed byciem szczęśliwym. Terapia jest okazją do zmiany, ewolucji i porzucenia ograniczających myśli.

3. poprawa relacji

Inną rzeczą, dla której warto udać się do psychologa, jest poprawa relacji z samym sobą, a także z innymi. Pomaga to w utrzymaniu zdrowych relacji i poprawie więzi.

4. zwiększa poczucie własnej wartości i samoświadomość

Wizyta u psychologa pomaga zidentyfikować swoje zdolności, cechy, trudności i słabości, co sprzyja samopoznaniu i pozwala nauczyć się kochać siebie.

5) Zapewnia zasoby

W jaki sposób pomaga psycholog? Cóż, w identyfikowaniu swoich umiejętności i budowaniu własnych narzędzi radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Jak to jest chodzić do psychologa? Jak to jest chodzić na terapię?

Chodzenie do psychologa wiąże się z poświęceniem dla samego siebie i przyjmowanie aktywnej roli w procesie terapii Nie jest to kwestia pójścia do pokoju konsultacyjnego, położenia się na kanapie (lub siedzenia przed komputerem, jeśli wybierzesz opcję "kanapa"). Terapia online i jej zalety ) i poczekać, aż psycholog zgadnie, co masz.

Samo pójście na terapię nie sprawi, że problemy znikną. Profesjonalista da ci narzędzia, poprowadzi cię, ale to ty musisz podążać ścieżką, którą wybrałeś.

Chodzenie na terapię oznacza otwartą rozmowę z psychologiem na temat problemów, które doprowadziły Cię do jego gabinetu, więc jeśli nie wiesz, od czego zacząć, Zacznij od powiedzenia mu, co cię tam sprowadziło. kiedy i dlaczego zdecydowałeś się umówić na spotkanie.

Pamiętaj, że psycholog lub psycholog Nie są tam po to, by cię osądzać Więc bez względu na to, jak nieistotna może ci się wydawać dana kwestia, nie milcz o niej, mów o niej. Pozbądź się też wstydu. Ustanowienie relacji opartej na zaufaniu i że rozwiązałeś to, po co przyszedłeś na konsultację.

Niektóre osoby decydują się na robienie notatek podczas sesji, aby nie przegapić psychologa, można to robić bez obaw. Ponadto, w zależności od przypadku, możesz otrzymać zadania do wykonania, więc dobrze jest mieć pod ręką notatnik.

Pierwsza wizyta u psychologa

Kiedy boli cię ząb, wiesz mniej więcej, co się stanie, gdy pójdziesz do dentysty: w zależności od stanu zęba będziesz miał plombę lub kanał korzeniowy, ale kiedy idziesz do psychologa po raz pierwszy, nie masz takiej jasności co do tego, co się stanie i co zrobić podczas tej pierwszej sesji psychologicznej.

Dlatego poniżej wyjaśnimy wszystkie wątpliwości dotyczące Jak to jest pójść do psychologa po raz pierwszy? i co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz.

Co należy zrobić podczas pierwszego spotkania z psychologiem?

Podczas pierwszej sesji nie będziesz musiał robić zbyt wiele, poza zaangażowaniem się w podróż, którą właśnie rozpocząłeś.

Psycholog wysłucha pacjenta, aby ustalić, co go do niego sprowadziło i wyjaśnić, jakie są jego cele.

Podczas tej pierwszej konsultacji psycholog nie będzie w stanie postawić diagnozy, ale będzie w stanie przedstawić swoją profesjonalną opinię i będzie w stanie wskazać przybliżony czas terapii. W przypadku cierpienia na problem psychologiczny, który wymaga leczenia, psycholog oceni różne opcje.

Oprócz rozmowy, co jeszcze powinieneś zrobić? Zadaj wszystkie pytania, które chcesz wiedzieć o terapii i wyjaśnij swoje wątpliwości dotyczące tego, jak będą przebiegać sesje, jak długo trwa sesja z psychologiem i wzmocnij swoje zaangażowanie w podróż, którą właśnie rozpocząłeś.

Jak rozmawiać z psychologiem po raz pierwszy?

Co powiedzieć psychologowi za pierwszym razem? Ważne jest, aby być szczerym, pamiętać, że nie ma zakazanych tematów, odłożyć na bok wstyd. Stoisz przed profesjonalistą, który ma ci pomóc, a nie cię oceniać.

Psycholog zdaje sobie sprawę z napięcia, które może być spowodowane radzeniem sobie z pewnymi kwestiami, jest to normalne, a częścią jego pracy jest również sprawienie, byś poczuł się swobodnie w bezpiecznym i komfortowym środowisku.

Ważną rzeczą jest, abyś poszedł z mocnym zamiarem bycia otwartym i szczerym wobec siebie i abyś się zaangażował, tylko wtedy uzyskasz lepsze i szybsze wyniki.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję. Jeśli szukasz psycholog online w Buencoco można wypełnić NASZ KWESTIONARIUSZ a my zajmiemy się znalezieniem najbardziej odpowiedniego dla Ciebie.

Znajdź swojego psychologa już teraz!

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.