Trema: co to jest, przyczyny, objawy i jak ją pokonać?

 • Udostępnij To
James Martinez

Nie mogę mówić publicznie... Przemawianie do dużej publiczności nie jest łatwym zadaniem. Nawet najbardziej doświadczeni mówcy mogą mieć poczucie, że są przytłoczony Co, jeśli przemówienie nie jest dobrze przygotowane, co, jeśli nie jesteś w stanie przekazać wiadomości, co, jeśli musisz utrzymać uwagę publiczności przez cały czas trwania przemówienia, co, jeśli przemówienie nie jest dobrze przygotowane, co, jeśli nie jesteś w stanie przekazać wiadomości? Co się stanie, jeśli strach zaatakuje mówcę?

The trema Jeśli odczuwasz strach przed wystąpieniami publicznymi, w tym artykule dowiesz się, skąd bierze się ten strach i co możesz zrobić, aby skutecznie sobie z nim poradzić.

Czym jest trema?

"Jestem bardziej pisarzem niż gadułą", to jeden z najczęściej używanych zwrotów przez wiele osób. I nie jest to konieczne. stanąć przed dużą publicznością być przerażonym na myśl o ujawnieniu przemówienia, idei, opinii, a nawet uczucia Jeszcze ważniejsze może być dotarcie do opinii publicznej. udręka i jest to całkiem normalne.

Czym jest strach przed wystąpieniami publicznymi w psychologii?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), trema to reakcja lękowa który pojawia się podczas mówienia lub występowania przed publicznością, tj. może być doświadczany nie tylko przez mówców, ale także przez publiczność. aktorzy, tancerze, sportowcy, sportowcy i kobiety i ogólnie każdy, kto musi przyciągnąć uwagę publiczności - nawet personel pokładowy!

Podczas Atak paniki na miejscu zdarzenia osoba staje się spięta, zaniepokojona, może zapomnieć o liniach Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że wiele wielkich osobistości i celebrytów cierpiało z powodu tremy przed wystąpieniami publicznymi. Przykłady obejmują Abraham Lincoln, Gandhi i Thomas Jefferson ale także aktorki takie jak Renée Zellweger, Nicole Kidman i Emma Watson Niepokój, który jest odczuwany podczas dyskursu lub wydajność może skutkować objawy paniki lub podczas ataku.

The fobia Wystąpienia publiczne mają swoją nazwę: glosofobia które pochodzi z greckiego połysk (język) i fobos (Uważa się, że około 75% populacji cierpi na różne formy i objawy tej fobii.

The Strach przed wystąpieniami publicznymi w psychologii jest znany jako lęk przed wydajnością.

Pokonaj tremę dzięki terapii

Porozmawiaj z Buencoco

Trema: objawy

Jak rozpoznać, że masz tremę? strach to bardzo silna emocja, która może być paraliżująca. niepokój związany z wydajnością może sprawić, że osoba, która go doświadcza, nie będzie czerpać przyjemności z tego, co robi, a także będzie przeszkadzać jej w pracy. wydajność Jeśli doświadczasz tego strachu, możesz mieć trudności z przeprowadzić prezentację To może mieć ogromny wpływ na twoją karierę! Ten strach może wpłynąć na twoje życie.

The Lęk przed wystąpieniami publicznymi charakteryzuje się tym, że ciało reaguje Jest to znane jako "sposób, w jaki poradziłbyś sobie z sytuacją, gdybyś został zaatakowany". mechanizm walki lub ucieczki i jest aktywowany podczas doświadczania tremy.

The objawy tremy są:

 • Szybki puls i oddychanie.
 • Suchość w ustach.
 • Uczucie niedrożności w gardle.
 • Drżenie rąk, kolan, warg i głosu.
 • Spocone, zimne dłonie.
 • Nudności i mdłości (rozstrój żołądka).
 • Zmiany w widzeniu.
 • Ataki paniki i nadmierny niepokój.
Zdjęcie autorstwa Henri Mathieusaintlaurent (Pexels)

Przyczyny tremy: dlaczego boimy się wystąpień publicznych?

Chociaż Nie jest jasne, co powoduje tremę. są pewne czynniki które mogą wpływać na występowanie tej fobii.

Tutaj znajdujemy:

 • Czynniki genetyczne Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi na glosofobię, to najprawdopodobniej Ty również obawiasz się wystąpień publicznych.
 • Czynniki środowiskowe i demograficzne Obejmuje to edukację, edukację społeczną i pracę socjalną. środowisko w którym żyje dana osoba.
 • The strach przed nie sprostaniem zadaniu może być spust glossophobia.
 • Poprzednie doświadczenia Jeśli w przeszłości ktoś był wyśmiewany, zawstydzany lub odrzucany podczas wystąpień publicznych (nawet w klasie szkolnej), może mieć epizod glosofobii kiedy zostanie ponownie zaprezentowany publiczności.
 • Czynniki emocjonalne i psychologiczne Tutaj podkreślamy stres i niepokój Jak już wspomnieliśmy, trema jest jednym z najczęstszych objawów tremy. forma lęku a ci, którzy tego doświadczają, mogą czuć przytłoczony Osoba może mieć atak lęku scenicznego z powodu problemów rodzinnych, miłosnych lub zawodowych. Występowanie przed publicznością jest samo w sobie bardzo wymagające i jeśli nie jesteś w najlepszej formie psychicznej, atak paniki jest znacznie bardziej prawdopodobny.

Wyzwalacze tremy

The glosofobia (fobia ekspozycji publicznej) różni się w zależności od osoby, więc wyzwalacze nie są takie same. Jednak najczęstszym wyzwalaczem jest z góry Innymi słowy nie przestawać myśleć z wyprzedzeniem to, że zamierzasz stanąć przed publicznością, jest wyzwalaczem dla atak tremy Oprócz tego istnieją również czynniki takich jak rozpoczęcie nowej pracy, chodzenie do szkoły i słuchanie komentarzy innych ludzi.

Aby dać ci wyobrażenie o mocy, jaką umysł ma w atak glosofobii Jeśli przez miesiące lub tygodnie przed lotem myślisz o sytuacji, o tym, co może się wydarzyć, o tym, co będziesz musiał zrobić, o tym, co zamierzasz zrobić. stres startu i lądowania; tj. jeśli masz natrętne myśli Jeśli siedzisz w kabinie samolotu, jest bardzo prawdopodobne, że doświadczysz ataku paniki.

To samo dotyczy glosofobii, dlatego chcielibyśmy opowiedzieć Ci o niektórych z nich. strategie stracić strach przed wystąpieniami publicznymi.

Terapia może pomóc w opanowaniu nerwów w miejscach publicznych

Porozmawiaj z Buencoco Zdjęcie autorstwa Mónica Silvestre (Pexels)

Jak pokonać tremę?

Jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi? Jeśli doświadczasz tremy, pierwszą rzeczą jest uświadomienie sobie, że jest to bardzo normalna rzecz, która dotyka dużą część światowej populacji i nie należy się "bić". pewność i bezpieczeństwo to dwa narzędzia, których potrzebujesz, aby powstrzymać tremę, ale musisz nad nimi popracować.

Oto niektóre z nich dobra rada Aby pozbyć się strachu przed wystąpieniami publicznymi: ćwiczenia, techniki i sztuczki pozwalające przezwyciężyć tremę i opanować nerwy.

Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe

Czy wiesz, że profesjonalni tancerze i sportowcy oddychać bardzo głęboko Są nawet tacy, którzy włączają technika krzyku Krzyczenie pomaga uwolnić adrenalinę, ale jest to efekt jednorazowy Dlatego ważne jest, aby stosować bardziej złożone techniki relaksacyjne i oddechowe, które pomagają radzić sobie ze stresem w umyśle i ciele.

Inne techniki relaksacyjne obejmują:

 • Oddychanie Można to ćwiczyć za pomocą aplikacji lub samouczków.
 • Masaże środki rozluźniające.
 • Medytacja Ważne jest, aby zacząć od eksperta w tej dziedzinie, ponieważ jest to bardzo złożona technika, która wymaga praktyki i cierpliwości.

Aktywność sportowa

Jednym ze sposobów przyczynienia się do zmniejszyć stres i niepokój Najbardziej zalecane jest uprawianie sportu. joga Ważne jest również dołączenie do aktywności z przewodnikiem.

Jedzenie i odpoczynek

Zgodnie z praktyką sportową, zbilansowana dieta i wystarczająca ilość odpoczynku są niezbędne do zmniejszenia stresu i niepokoju, które mogą prowadzić do glosofobii. Nie ma nic lepszego niż odpowiednia ilość odpoczynku. przed ważną prezentacją Stres i niepokój mogą zakłócać sen, więc dobrą praktyką jest włączenie nowej dynamiki do codziennej rutyny.

Popraw swoje umiejętności

W zależności od dziedziny, w której pracujesz, ważne jest, aby stopniowo poprawiaj swoje umiejętności komunikacyjne Ćwicz przed lustrem, aż opanujesz przemówienie, a następnie zabierz je do przyjaciela lub partnera, aż poczujesz się komfortowo i kontynuuj ćwiczenia, aż grono odbiorców się powiększy (włącz więcej przyjaciół i rodziny).

Inne techniki, które mogą przyczynić się do poprawy umiejętności ekspresyjnych to muzykoterapia i arteterapia, ale także mentalizacja. mentalizacja to proces, który pozwala zrozumieć swój własny stan umysłu i zrozumieć, co czujesz i dlaczego - w tym przypadku, dlaczego boisz się wystąpień publicznych?

Terapia psychologiczna, aby raz na zawsze pozbyć się strachu przed wystąpieniami publicznymi

Jeśli występowanie publiczne lub wygłaszanie przemówienia przed dużą publicznością jest dla Ciebie czasem strachu, niepokoju i stresu, możesz uzupełnić wskazówki, które już Ci daliśmy, o profesjonalna pomoc Terapia online z psycholog to dobry sposób, aby odkryć, co powoduje tremę podczas wystąpień publicznych.

Psycholog może zapewnić narzędzia Możliwe jest również zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej, aby nauczyć się radzić sobie z lękiem i uspokoić niepokój. przerwać cykl przerażających sytuacji i powstrzymać natrętne myśli.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.