Napady złości: dlaczego się zdarzają i jak je kontrolować

 • Udostępnij To
James Martinez

Niezależnie od tego, czy jest to zły dzień w pracy, nieporozumienie z kimś w pobliżu, kłótnia na drodze... złość jest jedną z emocji, które mogą pojawić się w tego typu sytuacjach.

Gniew, podobnie jak emocja wściekłości, nie jest dobrze znany i kojarzy się z krzykiem, ostrą krytyką, dzikimi oskarżeniami, a nawet przemocą. Często, gdy myślimy o tej emocji, przychodzi nam do głowy obraz wybuchy złości .

Każda emocja, czy to złość, strach, smutek, niepokój, zazdrość... odgrywa ważną i niezbędną rolę w naszym przetrwaniu. Problem pojawia się, gdy dana osoba jest skrajnie zaatakowana przez jedną ze swoich emocji (zwykle strach, wściekłość, złość...) i traci kontrolę (porwanie emocjonalne), co skutkuje nieproporcjonalną i niekontrolowaną reakcją.

W tym wpisie na blogu zbadamy czym są napady złości u dorosłych, co je wywołuje, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, gdy ktoś ich doświadcza. .

Zdjęcie Pexels

Emocje gniewu i napady wściekłości

Jak już wspomnieliśmy, złość jest naturalną i normalną emocją, która spełnia swoją funkcję. Odgrywa rolę obrońcy i walczy w sytuacjach niesprawiedliwości, krzywdy, zagrożenia i ataku. .

Mówimy o złość nieprzystosowawczy gdy nas przytłacza, gdy jest stale wyzwalany, gdy kierujemy go nieproporcjonalnie do innych ludzi lub gdy pojawia się w wielu sytuacjach, ponieważ postrzegamy je wszystkie jako zagrażające.

Czym są napady złości?

Czym jest napad złości u osoby dorosłej lub młodej? Atak gniewu jest konsekwencją intensywnego gniewu, w którym nagle reagujesz w agresywny i gwałtowny sposób. Różnica w stosunku do "zwykłego gniewu" polega na tym, że w przypadku ataku gniewu osoba traci kontrolę a ich zachowanie może obejmować krzyki, wrzaski i agresja fizyczna jak również napaści słowne i groźby .

Jak długo trwa napad złości?

Napady złości jako takie są przejściowe i trwają kilka minut; jednak odczuwanie emocji złości może trwać dłużej.

Złość podąża w górę Istnieje pierwszy etap, który prowadzi do tego, co nazywamy napadem złości. faza aktywacji (gdy dana osoba zinterpretowała coś jako skargę, upokorzenie, atak...), co jest przeciwko niej. w crescendo do punktu zdegradowania racjonalności; następnie jest faza wyzwalania Po tym, jeśli nie wystąpi kolejne zdarzenie wyzwalające, gniew zacznie ustępować, osoba zacznie się uspokajać, a jej racjonalność zostanie przywrócona.

Czym jest przerywane zaburzenie wybuchowe?

Co się dzieje, gdy ktoś doświadcza wielu napadów złości z ekstremalnymi, radykalnymi, agresywnymi i nieproporcjonalnymi do sytuacji zachowaniami? Osoba ta może cierpieć na przerywane zaburzenia wybuchowe (IED) DSM-5 klasyfikuje to zaburzenie jako zaburzenie kontroli impulsów.

Przerywane zaburzenia wybuchowe zwykle rozpoczynają się w późnym dzieciństwie lub wczesnym okresie dojrzewania. Dokładna przyczyna nie jest znana, chociaż uważa się, że jest to związane z narażeniem na przemoc od najmłodszych lat lub z pewnym składnikiem genetycznym lub innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego (zaburzenia osobowości, zaburzenia zachowania, OCD itp.),ADHD...).

Jeśli rozpoznajesz w swoim zachowaniu możliwe przerywane zaburzenia wybuchowe, wizyta u psychologa pomoże ci ograniczyć lub lepiej radzić sobie z nagłymi i częstymi epizodami agresji słownej lub nawet fizycznej. Pomoże ci również zbadać sytuacje, w których występują te epizody oraz emocje, które wyzwalają gniew i wściekłość.

Terapia pomaga lepiej radzić sobie ze wszystkimi emocjami.

Porozmawiaj z Buencoco!

Objawy napadów złości u dorosłych

Jeśli zastanawiasz się Jak rozpoznać napady złości Poniżej wymieniono najczęstsze objawy:

 • Może wystąpić wzrost temperatury od tułowia do twarzy, może pojawić się zaczerwienienie, a także uczucie, które opisujemy jako "moja krew wrze".

 • Serce przyspiesza, może nawet wystąpić tachykardia.

 • To zależy od każdej osoby, ale można poczuć napięcie w szczęce, w rękach, w okolicy szyi...

 • Ton głosu zmienia się, podnosi, a nawet przyspiesza podczas mówienia.

 • Oddech staje się niespokojny.

 • Pocenie się.
Zdjęcie Pexels

Przyczyny napadów złości

Nie ma gniewu bez powodu, w wielu przypadkach to, czego nie widzimy, to stres w niepokój The rodzina, praca, problemy ekonomiczne itp., które stoją za tym nagłym atakiem złości.

Dlaczego ludzie mają napady złości? Istnieje wiele przyczyn, które mogą je wywoływać, ale niektóre z najczęstszych powodów napadów złości są następujące:

 • Niska tolerancja Na przykład frustracja jest często powiązana z gniewem. Kiedy coś staje na drodze do osiągnięcia celu lub pragnienia, odczuwamy frustrację, a to może prowadzić do intensywnego gniewu, który może prowadzić do napadu wściekłości.

 • Nietolerancja krytyki więc mogą być szybko postrzegane jako upokorzenia, żale... (u niektórych osób może to być związane z narcystyczną raną).

 • Cierpienie na zaburzenia psychiczne (choroba afektywna dwubiegunowa, fobie, a nawet lęk, stres i depresja, jak sugerują niektóre badania...).

 • Nadużywanie substancji (według jednego z badań skutki narkotyków, takich jak alkohol, utrudniają zarządzanie emocjami).

 • Posiadanie impulsywnej osobowości (osoby, które mają poważne problemy z kontrolowaniem i zarządzaniem emocjami).
 • Nauczywszy się w przeszłości, atak gniewu jako jedyny sposób reakcji w pewnych sytuacjach.

Jak radzić sobie z wybuchami złości i kontrolować je

W odpowiedzi na pytanie " Jak kontrolować napady złości? "Nie mamy magicznego eliksiru, ale mamy kilka wskazówek.

Wzięcie głębokiego oddechu i policzenie do dziesięciu jest łatwe do powiedzenia, ale wprowadzenie tego w życie jest zawsze trudniejsze. głębokie oddechy może pomóc obniżyć tętno, uspokoić i zrelaksować, a tym samym zmniejszyć intensywność gniewu.

The medytacja w ćwiczenia fizyczne y unikać stresujące sytuacje są działaniami, które pomagają nam mieć więcej cierpliwości, empatii i pomagają nam wyrażać nasze emocje w bardziej adaptacyjny sposób.

Należy zauważyć, że Napady złości mają wiele wspólnego z interpretacją wydarzenia, które je wywołało. Ważne jest, aby być w stanie rozpoznać oznaki gniewu i wykryć jego przyczynę. W ten sposób łatwiej będzie kontrolować poziom gniewu.

Możesz się również zastanawiać jak unikać napadów złości, w tym przypadku zalecenia są podobne. Kiedy się złościmy, łatwo jest powiedzieć coś, co później będzie na nas ciążyć, więc najlepiej jest zatrzymaj się i pomyśl, zanim zaczniesz mówić y uporządkować nasze myśli W ten sposób będziemy wyrażać siebie lepiej i spokojniej. Dobrze jest komunikować to, co nam się nie podoba, ale bez denerwowania się i bez konfrontacji.

Konsekwencje napadów złości

" Gniew jest kwasem, który może wyrządzić więcej szkody naczyniu, w którym jest przechowywany, niż czemukolwiek, na co zostanie wylany" Seneka

Napad złości Boli to nie tylko cel, ale także osobę cierpiącą. Nieproporcjonalne wyrażanie złości i złe zarządzanie tą emocją prowadzi do konsekwencje Wśród nich możemy wyróżnić następujące:

 • Konflikty z partnerami W najbardziej niekontrolowanych przypadkach, nawet brak szacunku lub przemoc mogą pogorszyć relacje.
 • Negatywne konsekwencje w dziedzinie zatrudnienia Osoba, która wpada w szał z wybuchami złości w pracy, może otrzymać naganę, a nawet stracić pracę.
 • Pogorszenie relacji rodzinnych i życia społecznego Nikt nie lubi cierpieć z powodu czyjegoś gniewu, a osoby wokół nas mogą reagować na nasze nagłe wybuchy złości, dystansując się, jeśli sytuacja ich przerasta.
 • Prowokować poczucie winy, wstydu i żalu u osoby cierpiącej na napady złości.
Zdjęcie Pexels

Co zrobić, gdy ktoś ma napad złości?

Do tej pory rozmawialiśmy o atakach gniewu z punktu widzenia osoby, której poziom gniewu wymknął się spod kontroli, ale co z poziomem gniewu samej osoby? Co zrobić, gdy ktoś wpada w gniew? Kilka wskazówek do naśladowania:

 • Zachowanie spokoju W miarę możliwości musimy zachować spokój, aby pomóc w deeskalacji sytuacji.

 • Poszanowanie prawa do wypowiedzi, nieprzerywanie i rozmawiać asertywność Możesz używać zwrotów takich jak: "Myślę, że możemy spokojnie rozwiązać ten problem", "Słucham cię, daj mi znać, czy dobrze rozumiem, co się dzieje, że cię to denerwuje...".

 • Unikaj konfrontacyjnego języka i mówić, ponieważ celem jest zneutralizowanie gniewu drugiej osoby.

 • Korzystanie z empatii i spróbuj zrozumieć, jak czuje się dana osoba i dlaczego.

Psychologia online, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz

Znajdź psychologa tutaj!

Radzenie sobie z napadami złości: terapia

Z jednej strony sesje terapeutyczne będą pracować nad rozwój technik i strategii rozwiązywania konfliktów Druga strona skupi się na rozpoznawanie impulsów gniewu, kontrola myśli i zarządzanie stresem Wreszcie, terapia może być wykorzystana do zbadania przyczyn, dla których konflikt, gniew i napady złości stały się problemem.

Indywidualna terapia zarządzania gniewem zapewnia narzędzia do skutecznego zarządzania i kierowania gniewem. Wśród najbardziej skutecznych metod leczenia gniewu jest terapia poznawczo-behawioralna .

Wnioski

Emocja gniewu używana w sposób adaptacyjny jest przydatna w niektórych sytuacjach. Problem pojawia się, gdy trudno ją kontrolować i prowadzi do agresywnych zachowań, gdy masz regularne napady gniewu, których nie możesz powstrzymać. Oto dlaczego, ważne jest, aby rozpoznać objawy rosnącego gniewu, kontrolującego nerwy i podjąć działania aby zapobiec eskalacji i eksplozji.

Dzięki odpowiednim narzędziom możesz nauczyć się regulować swoje emocje i unikać zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ na twoje życie. Profesjonalna pomoc jest korzystna Terapia zapewni ci niezbędne umiejętności radzenia sobie z gniewem i możliwą dysregulacją emocjonalną:

 • wsparcie i wskazówki;
 • lepsze samopoczucie emocjonalne;
 • poprawa relacji;
 • zwiększone poczucie kontroli i bezpieczeństwa w zachowaniu;
 • lepsza samoświadomość
 • samoopieka.

Jeśli szukasz psychologa online, aby lepiej zarządzać swoimi emocjami, w Buencoco pierwsza konsultacja poznawcza jest bezpłatna, a następnie decydujesz, czy chcesz kontynuować, czy nie. Chcesz spróbować? W takim przypadku wypełnij nasz kwestionariusz, abyśmy mogli przypisać Cię do najbardziej odpowiedniego dla Ciebie specjalisty.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.