Akrofobia: irracjonalny lęk wysokości

 • Udostępnij To
James Martinez

Czy twoje nogi drżą, gdy podchodzisz do wysokiego okna lub wspinasz się po drabinie? Czy twoje ręce pocą się i są niespokojne, gdy jesteś w wysokim miejscu? Jeśli tak, prawdopodobnie masz akrofobia Tak to się nazywa lęk wysokości chociaż jest również znany jako jak fobia wysokości W tym artykule wyjaśnimy czym jest lęk wysokości i Wszystko, co musisz wiedzieć o akrofobii: przyczyny , objawy i jak je przezwyciężyć.

Czym jest akrofobia i co oznacza lęk wysokości?

Jak nazwać lęk wysokości? Na to pytanie odpowiedział psychiatra Andrea Verga, kiedy pod koniec XIX wieku, opisując własne objawy lęku wysokości, ukuł termin akrofobia i jego definicję. Skąd ta nazwa? Cóż, jeśli cofniemy się do czasów starożytnych. Etymologia akrofobii widzimy to szybko.

Słowo akrofobia pochodzi od greckiego "//www.buencoco.es/blog/tipos-de-fobias"> najbardziej znanego rodzaju fobii i jest jednym z tzw. specyficzne fobie Według psychiatry V.E. Von Gebsattela, akrofobia jest również klasyfikowana jako fobia przestrzenna. Von Gebsattel nazwał fobie związane z szerokością lub ciasnotą przestrzeni, w tym agorafobię i klaustrofobię, oprócz lęku wysokości.

Czy wiesz, że zgodnie z badaniem dotyczącym rozpowszechnienia i wieku wystąpienia zaburzeń opublikowanym w DSM-IV, nawet 12,5% populacji doświadczy określonej fobii w ciągu swojego życia? Są one znacznie bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Czy istnieje z góry określony profil osób cierpiących na fobię wysokości? Prawda jest taka, że nie, każdy może na nią cierpieć.Chociaż jedno badanieNiemiecki, opublikowany w Journal of Neurology Badanie przeprowadzone wśród ponad 2000 osób wykazało, że 6,4% ankietowanych cierpiało na akrofobia i to było mniej u mężczyzn (4,1%) że u kobiet (8,6%).

Znamy Znaczenie akrofobia Osoby z fobią wysokości doświadczają wysokiego poziomu lęku, gdy stoją na krawędzi klifu, gdy wyglądają przez balkon, a nawet gdy doświadczają lęk wysokości podczas jazdy (Podobnie jak w przypadku innych fobii, osoby te są również podatne na unikanie.

Podczas gdy normalne jest, że wiele osób odczuwa pewien stopień strachu przed takimi sytuacjami z powodu strach przed upadkiem z wysokości, mówimy o akrofobia gdy jest to ekstremalny strach które mogą skomplikować czyjeś codzienne życie i wiązać się z rezygnacją (udział w wydarzeniu na dachu, rezygnacja z pracy, ponieważ biura znajdują się w bardzo wysokim budynku itp.), podobnie jak w przypadku innych rodzajów specyficznych fobii, takich jak strach przed długimi słowami lub aerofobia.

Zdjęcie Alex Green (Pexels)

Zawroty głowy czy akrofobia - jaka jest różnica między zawrotami głowy a akrofobią?

Dość często zdarza się, że osoby cierpiące na akrofobię twierdzą, że cierpią na zawroty głowy, jednak są to różne rzeczy.Przyjrzyjmy się Różnica między zawrotami głowy a lękiem wysokości .

The zawroty głowy jest uczucie wirowania lub ruchu odczuwane, gdy osoba stoi nieruchomo Jest to subiektywne odczucie, fałszywe wrażenie, że obiekty w otoczeniu wirują (zawroty głowy są często wynikiem problemów ze słuchem) i nie jest konieczne przebywanie w wysokim miejscu, aby je odczuwać. Istnieją również zawroty głowy spowodowane stresem, gdy przyczyny nie są fizyczne, ale psychologiczne. Podczas gdy zawroty głowy spowodowane stresem mogą być spowodowane przez nazwa lęku wysokości Jest to, jak widzieliśmy, akrofobia i jest definiowana jako irracjonalny lęk wysokości, którego jednym z objawów mogą być zawroty głowy. Osoba stojąca na górze, klifie itp. może mieć złudne wrażenie wirowania, że otoczenie się porusza.

Akrofobia: objawy

Wśród najczęstsze objawy akrofobii, oprócz a wysoki poziom lęku które mogą osiągnąć wywołać atak paniki osoby cierpiące na fobię wysokości mają również jedną lub więcej z poniższych dolegliwości objawy fizyczne :

 • zwiększone tętno

 • napięcie mięśni

 • zawroty głowy

 • problemy trawienne

 • pocenie się

 • kołatanie serca

 • wstrząsy

 • duszność

 • nudności

 • poczucie utraty kontroli

 • odczuwanie potrzeby schylania się lub czołgania, aby być blisko ziemi.

Osoby cierpiące na lęk wysokości (akrofobię) powinny wiedzieć, że istnieją skuteczne metody leczenia akrofobii, takie jak terapia ekspozycyjna, a psycholog pomoże im opanować lęk i odzyskać jakość życia.

Przejmij kontrolę i staw czoła swoim lękom

Znajdź psychologa

Przyczyny akrofobii: dlaczego boimy się wysokości?

Skąd bierze się lęk wysokości? Przede wszystkim strach działa jak poczucie przetrwania Ludzie mają percepcję głębi już jako niemowlęta (jak wykazał test Visual Cliff) i są w stanie postrzegać wysokość. Ponadto jesteśmy w stanie postrzegać wysokość, istota ludzka jest ziemska Gdy temu lękowi towarzyszą objawy fizyczne, takie jak te opisane powyżej, mamy do czynienia z fobią wysokości.

Dlaczego pojawia się akrofobia? Chociaż akrofobia może mieć różne przyczyny, przyjrzyjmy się tym najczęstszym:

 • Uprzedzenia poznawcze Osoba, która ma tendencję do myślenia o potencjalnym niebezpieczeństwie, rozwija poczucie strachu.
 • Traumatyczne doświadczenia Akrofobia może pojawić się w wyniku nieszczęśliwego wypadku na wysokości, takiego jak upadek lub uczucie odsłonięcia w wysokim miejscu.
 • Dla osoby, która cierpi zawroty głowy obwodowe lub centralne, a w konsekwencji rozwinąć fobię wysokości.
 • Uczenie się przez obserwację Osoba może rozwinąć akrofobię po zaobserwowaniu innej osoby doświadczającej lęku lub niepokoju w sytuacjach na dużych wysokościach. Ten rodzaj uczenia się zwykle występuje w dzieciństwie.

Co to znaczy śnić o lęku wysokości lub upadku i czy jest to związane z akrofobią?

Może się zdarzyć, że osoba z powtarzającymi się snami o upadkach lub sytuacjach na wysokości jest bardziej narażona na lęk wysokości Jednak ten rodzaj snu występuje u wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy mają akrofobię, czy nie, więc niekoniecznie musi być z nią związany.

Zdjęcie autorstwa Anete Lusina (Pexels)

Jak sprawdzić, czy mam lęk wysokości: test na akrofobię

Kwestionariusz akrofobii (AQ) jest kwestionariuszem test na fobię wysokości, który służy do pomiaru i oceny akrofobii (Cohen, 1977). Jest to 20-punktowy test, który oprócz poziomu lęku ocenia unikanie różnych sytuacji związanych z wysokością.

Pokonywanie lęku wysokości: leczenie akrofobii

Czy można przestać mieć fobię wysokości? W psychologii istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z akrofobią, o czym przekonamy się poniżej.

Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia fobii wysokościowej. Skupia się ona na modyfikować irracjonalne myśli związane z wysokością y zmienić je na bardziej adaptacyjne Receptury na przezwyciężenie lęku wysokości obejmują stopniową, progresywną ekspozycję, relaksację i techniki radzenia sobie.

Z Technika ekspozycji na żywo Osoba jest stopniowo wystawiana na sytuacje wywołujące lęk wysokości, zaczynając od tych, których obawia się najmniej i stopniowo przechodząc do tych, które stanowią większe wyzwanie. Na przykład, osoba może zacząć od oglądania zdjęć drapaczy chmur, wspinających się ludzi... i przejść do wspinania się po drabinie lub wychodzenia na balkon... W miarę jak osoba stawia czoła swoim lękom i uczy się jakkontrolować go, zmniejsza się.

Akrofobia i rzeczywistość wirtualna są dobrym połączeniem w zwalczaniu fobii wysokości. Jedną z najczęstszych Jego głównymi zaletami są niewątpliwie bezpieczeństwo, jakie zapewnia osobie poddawanej terapii, ponieważ wie ona, że znajduje się w wirtualnym środowisku, a niebezpieczeństwo nie jest realne.

Uwaga dla tych, którzy szukają w Internecie farmakologicznego leczenia lęku wysokości lub są zainteresowani niesprawdzonymi technikami, takimi jak biodescodification. Nie ma tabletek przeciw lękowi wysokości, które mogą natychmiast wyleczyć akrofobię. To lekarz musi przepisać lek, który pomoże uspokoić lęk, ale pamiętaj, że same leki nie wystarczą!Aby skutecznie przezwyciężyć swoje lęki, musisz współpracować z wyspecjalizowanym specjalistą, takim jak psycholog online. psychologia opiera się na Terapie oparte na dowodach podczas gdy biodekodowanie nie, a ponadto jest uważane za pseudonaukę.

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.